آرمان اصفهان
21:29 - شنبه 26 دی 1394

تبلیغ برای دوم خردادی ها در رسانه ملی مشکل است

درخصوص کنارگیری وعدم کمک کردن آقای ناطق نوری در انتخابات باید اذعان کرد بحث مفصلی است چرا که ایشان اساسا سال‌هاست که در صحنه سیاسی حضور فعالی ندارند.

به گزارش آرمان اصفهان، رسیدن به اجماع و لیست واحد در ایام پیش‌رو تبدیل به موضوعی تعیین‌کننده برای گروه‌های سیاسی شده است.

فعالان سیاسی اصلاح‌طلب با اطمینان و امید از جمع‌بندی نظرات در طیف اصلاحات می‌گویند و اینکه سازوکارها با تدبیر به سمت نهایی شدن می‌روند. اما در اردوگاه رقیب صحبت‌ها متناقض است. برخی از اجماع می‌گویند و برخی از لزوم فعالیت بیشتر برای رسیدن به اجماع. در این بین ناظران سیاسی صحبت‌ها و عمل‌های اصولگرایان را با هم سازگار نمی‌دانند. ناصر ایمانی از تحلیلگران سیاسی اصولگرا در خصوص وضعیت فعلی این جریان سیاسی و تغییر و تحولات آنها گفت‌وگویی با آرمان داشته است که در ادامه می‌خوانید.

نشست ائتلاف اصولگرایان پنجشنبه برگزارشد، اما در این جلسه افرادی چون باهنر و قالیباف شرکت نکردند.ارزیابی شما در مورد این عدم حضور چیست؟

عدم حضورآقای قالیباف درنشست اصولگرایان به دلیل فشارکاری ناشی ازمسئولیتش درشهرداری تهران است. لذا به خاطر مساله تبلیغات و شبهه‌هایی که ممکن است درباره حضور وی و تبلیغات انتخاباتی که متولی آن در سطح شهر شهرداری است، ایجاد شود، آقای قالیباف ترجیح می‌دهند در نشست‌های انتخاباتی که برگزار می‌شود، شرکت نکنند. درباره عدم حضور آقای باهنر هم باید اذعان کرد که ایشان مشکل خاصی ندارد و در جمع اصولگرایان دارای مسئولیت است.

آقای باهنر به دلیل مشکلی که برایشان به وجود آمده است در جلسه پنجشنبه حضور نداشتند. لذا نباید گمان کرد به دلیل اختلاف و مشکل با اصولگرایان است که در جمع آنها حضور پیدا نکرده؛ چرا که آقای باهنر اکنون در جمع اصولگرایان دارای مسئولیت است.

آقای مصباحی‌مقدم گفته‌ است آقای ناطق‌نوری در انتخابات کمکی به اصولگرایان نمی‌کند!

درخصوص کنارگیری وعدم کمک کردن آقای ناطق نوری در انتخابات باید اذعان کرد بحث مفصلی است چرا که ایشان اساسا سال‌هاست که در صحنه سیاسی حضور فعالی ندارند.

امکان حصول اجماع در بین اصولگرایان وجود دارد؟

در خصوص وضعیت انتخاباتی اصولگرایان باید گفت اگر چه امکان به وحدت رسیدن اصولگرایان مقداری سخت است ولی امکان وحدت در بین اصولگرایان بیشتر از اصلاح‌طلبان است. در بحث ارائه لیست واحد از سوی جریانات سیاسی در شهرهای بزرگ مقداری کار مشکل است ولی به نظر می‌رسد اصولگرایان فرآیند ارائه لیست واحد را طی می‌کنند. نکته قابل تامل اینکه فرآیند ارائه لیست واحد درمورد همه جناح‌ها کار مشکلی است. بنابراین اصلاح‌طلبان هم درمورد ارائه لیست واحد مشکلات بسیار زیادی دارند چرا که آنها زمانی که تصمیم به بستن لیست کنند با مشکلاتشان مواجه خواهند شد.

آقای جعفرزاده از اعضای فراکسیون رهروان گفته‌اند تصمیم آقای لاریجانی مبنی بر نپیوستن به ائتلاف اصولگرایان تصمیم درستی بوده است. در این خصوص چه نظری دارید؟

به هرصورت ایشان نظر خود را گفته‌اند اما به نظر من آقای لاریجانی اصولگراست و در این شکی نیست. اینکه ایشان به دلایل ملاحظاتی که دارند نخواسته‌اند به ائتلاف اصولگرایان بپیوندند، بیشتر معطوف به این است که می‌خواهند در مجلس آینده هم ریاست مجلس را به دست آورند و به نظرشان لازمه این امر آن است که در ائتلاف اصولگرایان حضور نداشته باشند تا بتوانند مدیریت خود را بهتر به انجام برسانند اما در عین حال ایشان اعلام کرده‌اند که پیرو روحانیت هستند و در برابر اصولگرایان نخواهند، ایستاد. البته باز هم تا انتخابات فرصت زیادی باقی است و ممکن است در نظراتشان تغییری ایجاد شود.

آقای مطهری گفته‌اند قصد دارند در انتخابات آینده با لیستی مستقل به نام «صدای ملت» وارد عرصه شوند. به نظر شما این لیست می‌تواند با اقبال مواجه شود؟

احتمالا به این دلیل که ایشان در لیست اصولگرایان نخواهند بود و در لیست اصلاح‌طلبان هم همینطور، به هم دلیل تصمیم گرفته‌اند لیست مستقلی ارائه کنند و کسانی که همنظر ایشان هستند در این لیست در کنار ایشان قرار گیرند اما سوال این است که آیا ایشان در تهران می‌توانند 30نفر را بیابند که هم‌رای ایشان باشند؟ حتی معلوم نیست همه رهروان ولایتی‌ها هم تمایل داشته باشند در لیست ایشان قرار بگیرند.

چون در بعضی موارد ممکن است با آقای مطهری همخوانی نداشته باشند. من فکر می‌کنم رهروانی هایی که نزدیک به آقای لاریجانی هستند، مایل نباشند که ذیل نام آقای مطهری قرار گیرند. ممکن است ایشان لیستی ارائه دهند و نام برخی از اصولگرایان و حتی اصلاح‌طلب‌ها در آن باشد اما به هر حال ما از این لیست‌های متفرقه در انتخابات خواهیم داشت. اصلاح طلبان هم ممکن است لیست متفرقه داشته باشند.

شما درخصوص ردصلاحیت برخی اصولگرایان تندرو مجلس چه نظری دارید؟

در دوره‌های قبل هم این مساله وجود داشت که برخی افراد توسط هیات‌های اجرایی رد شده و در مرحله بعد توسط هیات نظارت شورای نگهبان تایید شده‌اند و برعکس. در هر دو جناح هم این اتفاق افتاده است. باید منتظر نظر هیات‌های نظارت ماند. ممکن است که این دو نفر هم صلاحیتشان در مرحله بعد تایید شود. من نمی خواهم هیات‌های اجرایی را به سلیقه‌ای رفتار کردن متهم کنم. بالاخره نظرشان بوده است. ممکن است این اتفاق برای اصلاح‌طلبان هم بیفتد.

آقای محجوب گفته که صداوسیما باید برای تشویق شرکت بیشتر مردم در انتخابات روش خود را اصلاح کند. آیا صداوسیما تا اینجا رفتاری عادلانه در خصوص دو جناح داشته است؟

باید از خود ایشان پرسید که منظورشان از اصلاح روش چه بوده است؟ یا اینکه اگر می‌گویند باید روش صداوسیما اصلاح شود، چه پیشنهاداتی در این رابطه دارند؟ به نظر من نفس این حرف که صداوسیما باید روش خود را اصلاح کند و مردم را به حضور در انتخابات تشویق کند،حرف درستی است و احتمالا آقای سرافراز رئیس این سازمان هم همین نظر را دارند. همانطور که رهبری اعلام کردند در این دوره از انتخابات حضور حداکثری مردم اصل اساسی است.

فارغ از اینکه کدام جناح رای می‌آورد، همه باید در جهت بیشتر کردن مشارکت مردم تلاش کنند. صداوسیما هم باید همه مردم را با هر سلیقه‌ای که دارند به مشارکت در انتخابات تشویق کنند. به تعبیر رهبری حتی کسانی که نظام و رهبری را هم قبول ندارند باید حضور پیدا کنند.

اما به نظر می‌رسد در صداوسیما کفه ترازو به نفع اصولگرایان سنگین تر باشد؟

البته هنوز کمی زود است. چرا که صداوسیما فعلا به صورت جدی وارد عرصه انتخابات نشده است اما مساله‌ای که وجود دارد این است که در مورد تبلیغ برای اصلاح طلبان صداوسیما دچار مشکل است. چرا که در میان آنان کسانی هستند که مرزهای خود را با برخی جریانات روشن نکرده‌اند. به همین دلیل صداوسیما نمی‌تواند برای کلیت اصلاح‌طلبان تبلیغ کند. در درون این کلیت افرادی هستند که ممکن است با نظام زاویه داشته باشند.

کلام رهبری در مورد شرکت در انتخابات معطوف به رای‌دهندگان بود نه انتخاب‌شوندگان. مسلما هیچ نظام سیاسی‌ای قبول نمی‌کند کسانی که با آن زاویه فکری دارند در مسند قرار گیرند. ایشان همین اخیرا در مورد فتنه و نفوذ هم صحبت کردند. انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان با هم تفاوت دارند.

آرمان امروز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار