آرمان اصفهان
16:02 - دوشنبه 21 دی 1394

مهندس دانشور تشریح کرد:

90درصد اعتبارات اقتصاد مقاومتی اصفهان محقق شد

مجموع این طرح ها تا زمان حاضر یکهزار و ۴۴۲ طرح بوده که افزون بر دو هزار و ۵۰۰نفر اشتغالزایی مستقیم داشته است.

به گزارش آرمان اصفهان، مدیر کشاورزی و منابع طبیعی سازمان بسیج سازندگی و عضو قرارگاه جهاد اقتصادی استان اصفهان گفت: ۳۴۰ میلیارد ریال تسهیلات اقتصاد مقاومتی در این استان تخصیص شده که نشان از جذب۹۰درصدی اعتبار تخصیصی طرح های اقتصاد مقاومتی دارد.
محسن دانشور با اشاره به اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی طرح های اقتصاد مقاومتی در کل کشور اظهار کرد: تسهیلات اعطایی از پنج تا ۳۰ میلیون ریال با توجه به نوع و تشخصی طرح اقتصادی متفاوت است.
به گفته این مسوول طرح های اقتصاد مقاومتی، متقاضیان اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی با معرفی و تلاش نواحی بسیج شهرستان های مختلف استان به بانک مهر اقتصاد و با سود بانکی ۱۶درصد انجام شده و ما به التفاوت تا سود ۲۱درصد مصوب را سپاه تقبل کرده است.
مدیر کشاورزی سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان ادامه داد: مجموع این طرح ها تا زمان حاضر یکهزار و ۴۴۲ طرح بوده که افزون بر دو هزار و ۵۰۰نفر اشتغالزایی مستقیم داشته است.
دانشور خاطر نشان کرد: این مشاغل عمدتا در بخش های کشاورزی و صنایع تبدیلی همچون دام و طیور، باغات، گلخانه، گیاهان دارویی و محصولات خام کشاورزی دسته بندی و ایجاد شده است.دانشور
به گفته عضو قرارگاه جهاد اقتصادی اصفهان، کشت زعفران، پرورش زنبور عسل، دام، شتر مرغ و محصولات گلخانه ای به ترتیب بیشترین طرح ها و اشتغال های ایجاد شده با این تسهیلات اعطایی است.
وی در توضیح علت استقبال از کشت زعفران در منماطق گرم و خشک استان اصفهان گفت: نیاز آب کم، بازار جهانی خوب، نداشتن مشکل بازاریابی و فروش و باقی ماندن پیاز زعفران در زمین به مدت ۷ تا ۱۰ سال از عوامل این استقبال عمومی است.
وی افزود: در شهرستان اصفهان و سه ناحیه بسیج امام علی(ع)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) نیز ۱۱۰ طرح داشته ایم که ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات گرفته اند و حدود ۲۰۰ اشتغال پایدار هم ایجاد شده که نشان می دهد میزان جذب اعتبار این منطقه ۵۰درصد بوده است.
به گفته دانشور، شهرستان های کاشان، اردستان و شهرضا بیشترین میزان جذب و طرح های اقتصاد مقامتی را داشته اند و شهرستان هایی مانند بوئین میاندشت و چادگان هم به دلیل شرایط اقلیمی سرد و سخت میزان اشتغال کمتر بوده است.
دانشور به بخش مجزای صنایع تبدیلی در این بخش هم اشاره کرد و افزود: صنایع بسته بندی، خشک کردن، رب و عصاره، شیرینی و شوری جات، مربا و گوهرتراشی از جمله این صنایع تبدیلی است.
وی تصریح کرد: امسال ۱۵۰ طرح صنایع تبدیلی داشته ایم و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار تنها برای این موضوع اختصاص داده ایم.
وی ابراز امیدواری کرد، با اجرای طرح های اقتصادمقاومتی بسیج بویژه توسعه صنایع تبدیلی که به تولید محصولات خام و بالا بردن ارزش افزوده روستاییان می انجامد از مهاجرت روستانشینان به شهرها هم جلوگیری یا کُند شود.

این مدیر کشاورزی بسیج سازندگی به ثبت نام از طریق سامانه http://ebsvam.ir/ در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: تنها اصفهان است که این امکان برای متقاضیان فراهم شده و نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست.

صاحب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار