آرمان اصفهان
10:16 - دوشنبه 21 دی 1394

مقایسه اثرات کاهش قیمت بر اقتصاد ایران و برخی کشورهای نفتی:

رکود در ایران ؛بحران اقتصادی در ونزوئلا و عربستان

پادشاه عربستان اعلام کرده است که بودجه امسال این کشور با 15 درصد کسری مواجه است و قرار است، یارانه آب، برق و محصولات نفتی قطع شود و پروژه های عمرانی جدید تعریف نشود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ شادی دولت های نفتی خیلی زود تمام شد. هنوز مزه نفت 133 دلاری زیر زبان دولتمردان نفتی بود که بحران مالی غرب، خواب آرام را از آن ها گرفت:«نفت خام به مرز 30 دلار رسید».
شاد خوارگی درآمدهای نفتی که ویژگی اکثر دولت های نفتی بود، سبب شد که امروز مشکلات بزرگی را مقابل خود ببینند. نمونه بارز این داستان عربستان است که پس از خرج کرد درآمدهای ذخیره شده اش، تصمیم به آزادسازی قیمت ها گرفته است. آزاد سازی قیمت ها در کشوری مانند عربستان که روزانه حدود 10 میلیون بشکه نفت را روانه بازارهای جهانی می کند، نشان از وقوع بحران مالی دولت های نفتی است.
با این حال، ایران با کم ترین اثرپذیری از افت قیمت نفت، به حیات خود ادامه می دهد. بررسی وضعیت کشورهای نفتی در شرایط نفت ارزان موضوع این گزارش است.

 

ایرانایران بر خلاف سایر کشورهای نفتی از وضعیت مناسب تری برخوردار است. ارزش وضعیت تغییر نکرده ایران نسبت به کاهش قیمت نفت، زمانی بیشتر به چشم می آید که وجود تحریم ها را هم به مشکلات اقتصاد ایران اضافی کنیم. اقتصاد ایران در طول این سال ها توانست تورم لجام گسیخته خود را کنترل کند و در معرض تورم تک رقمی قرار گرفته است. علاوه براین آمارهای رشد اقتصادی ایران هم نشان می دهد اگر چه به وضعیت عادی بازنگشته ایم و رکود در اقتصاد ایران کاملا محسوس است، اما در دوران نفت ارزان، اثرات منفی شدید را نیز متحمل نشده ایم. در این شرایط امید می رود که حتی با وجود نفت 30 دلاری و با برداشته شدن تحریم ها از رکود عبور کنیم.

 

لیبیکاهش شدید قیمت نفت، لیبی را در بحرانی شدید وارد کرد که البته همزمان با وقوع جنگ داخلی در این کشور است. لیبی دارای بیشترین منابع نفتی در آفریقا است و 95 درصد درآمدهای خود را از نفت تامین می کند. کاهش قیمت نفت و شدت گرفتن جنگ داخلی سبب شد تا این کشور، با مشکلات جدی کمبود مواد غذایی، دارو و حتی محصولات نفتی مواجه شود. این وضعیت بحرانی سبب شد تا پای داعش هم به منطقه سرت این کشور باز شود و بخش قابل توجهی از منابع نفتی این کشور در اختیار این گروه تروریستی قرار بگیرد. اگر شرایط تغییر نکند، اقتصاد لیبی با بحران های شدید مواجه می شود.

 

ونزوئلا

«ونزوئلا تنها کشوری است که در شرایطی که قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده است، قیمت بنزین خود را افزایش می دهد» این ها را پدرو مندز، که یک راننده تاکسی در کاراکاس است، می گوید. افزایش دادن قیمت نفت تنها بخشی از مشکلات این کشور است. افزایش تورم لجام گسیخته بخش دیگری از مشکلات ونزوئلا است. تورم این کشور به 270 درصد رسیده است. چراکه دولت دلاری برای کنترل بازارها ندارد و این موضوع سبب ایجاد مشکلات بسیاری شده است. کاهش یک دلاری قیمت نفت، سبب کاهش بیش از 658 دلاری درآمدهای نفتی می شود و این موضوع خود را در کاهش هزینه های بهداشت و آموزش نشان می دهد.

عربستان

نفت ارزان نه تنها سبب شد که بودجه عربستان آب رود، بلکه پادشاهان این کشور را مجبور به اتخاذ سیاست های ریاضتی کرده است. اتفاقی که در عربستان سابقه نداشته است. البته نفت ارزان تنها دلیل این کمبودها نیست و جنگ افروزی های بی حد و حصر این کشور هم به کسری بودجه این کشور کمک می کند.

پادشاه عربستان اعلام کرده است که بودجه امسال این کشور با 15 درصد کسری مواجه است و قرار است، یارانه آب، برق و محصولات نفتی قطع شود و پروژه های عمرانی جدید تعریف نشود. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اگر عربستان سیاست های خود را تعدیل نکند، تا 5 سال آینده ورشکسته می شود.
حبیب نیکجو
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار