آرمان اصفهان
12:20 - یکشنبه 13 دی 1394

پیش‌بینی اصلاح‌طلبان از نتیجه انتخابات‌؛

هشدار زیباکلام به اعتدالیون/ مجلس دهم در دست راست

اگر اصلاح‌طلبان واقعاً برای مجلس آینده برنامه‌ای ندارند و برای این فکری نکرده‌اند که وقتی اکثریت مجلس را احیاناً گرفتند، چطور می‌خواهند فضایی متفاوت را خلق کنند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ محمد عطریانفر فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای آرمان امروز اعتراف کرد دورنمای آینده نشان از پیروزی اصلاح‌طلبان در مجلس دهم نداشته و این اصولگرایان هستند که پیروز قطعی انتخابات خواهند شد.در حالی که اصولگرایان با استفاده از تجارب گذشته و نیز میان‌داری علمای بزرگ چون آیات یزدی‌، مصباح و موحدی کرمانی گام به گام به ائتلاف گسترده نزدیک می‌شوند.

اصلاح‌طلبان و حامیان اعتدال شعار دولت در میانه دو تناقض عظیم گرفتار شده‌اند آنان از سویی می‌خواهند نشان دهند که اصولگرایان دچار تشتت بوده و ائتلاف دروغ است چنانچه در صفحات نخست روزنامه‌های زنجیره‌ای در هفته گذشته و همچنین دیروز مشاهده شد و از سوی دیگر نیز فعالان شاخص این جریان در گفت‌و‌گوهایی با تکیه بر واقعیات موجود اذعان می‌کنند که مجلس آینده اصولگرا خواهد بود نه اصلاح‌طلب.
پیش از این نیز محمد‌رضا تاجیک فعال اصلاح‌طلب در مصاحبه با اعتماد به این مسئله اذعان کرده بود که اصلاح‌طلبان از نبود مانیفست رنج می‌برند و این سخن به خوبی بحران هویت در میانه طیف به هم ریخته اصلاح‌طلبان را نشان می‌داد‌.
محمد عطریانفر فعال اصلاح‌طلب در مصاحبه با آرمان امروز با بیان این که «‌وضعيت به اين شكل بوده كه اصلاح‌طلبان گمان مي‌كردند اگر آنها وارد مجلس شوند بهترين مجلس تاريخ شكل خواهد گرفت و اگر اصولگرايان پيروز شوند بدترين مجلس تاريخ شكل خواهد گرفت» این را در مورد اصولگرایان نیز صادق دانسته و در عین حال گفت‌: پیروز انتخابات آتی اصولگرایان خواهند بود.
وی در این مصاحبه با اعتراف به این که «‌در شرايط كنوني اصلاح‌طلبان از نقطه هدف، فاصله زماني طولاني دارند و براي آنها مشخص نيست در چشم‌انداز انتخاباتي آينده چه دست‌اندازهاي سياسي ممكن است بر سر راه آنها قرار گيرد» گفت‌: به دليل اينكه افق آينده براي اصلاح‌طلبان نامشخص است‌، اصلاح‌طلبان تصميم گرفته‌اند افرادي با هر ظرفيتي كه توانايي نقش‌آفريني در پارلمان دارند‌، در انتخابات ثبت‌نام كنند.
عطریانفر همانند دیگر دوستان اصلاح‌طلب خود مایل است که این آینده مبهم را به شورای نگهبان منتسب سازد چرا که به گفته وی «شوراي نگهبان همچنان به روش‌ها و رويكرد گذشته خود وفادار و پايبند است و از آن عدول نمي‌كند. لذا رويكرد سابق نهادهاي نظارتي معيار شرايط كنوني است و درآينده نيز به همان صورت گذشته عمل خواهد شد».
عطریانفر در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار آرمان که معتقد است «مجلس آينده از سه اقليت اصلاح‌طلب، اصولگرا و اعتدالگرا تشكيل خواهد شد‌» ضمن منتفی دانستن چنین احتمالی می‌گوید‌: «‌ممكن است برخي گمان كنند انتخابات مجلس دهم نيز ممكن است تحت تاثير انتخابات رياست‌جمهوري و پيروزي آقاي حسن روحاني قرار گيرد و اصلاح‌طلبان موفق شوند اكثريت مجلس را به دست گيرند.

به نظر من اين اتفاق واقع‌بينانه نيست و غيرقابل تكرار است.»
وی ادامه می‌دهد‌: اگر بپذيريم مجلس آينده از سه اقليت تشكيل شود بدون شك اين سه اقليت اصولگرايان، اصلاح‌طلبان و اعتداليون نخواهند بود. به نظر من مجلس آينده در اختيار اصولگرايان قرار خواهد داشت. اصلاح‌طلبان نيز يك اقليت قدرتمند را خواهند تشكيل داد. گروه احتمالي سوم نيز جماعت محدود و راديكالي خواهد بود كه هويت خود را از جبهه پايداري الهام گرفته است.
بحران هویت در جریان متشتت اصلاحات
آذرماه سال جاری محمدرضا تاجیک فعال شاخص اصلاح‌طلب نیز در گفت‌و‌گو با اعتماد با بیان این که «‌اصلاح‌طلبان از نبود «مانیفست اصلاحات» رنج می‌برند‌» گفته بود‌: چیزی که ما خلأ آن را داریم و بن‌مایه رنج اصلاح‌طلبان شده اینکه مانیفست یا گفتمان اصلاح‌طلبی تعریف شده نیست؛ چیزی که خیلی ابهام و ایهام دارد و تعریف و تصویب نشده است.
تاجیک همچنین گفته بود‌: ما از گفتمان اصلاح‌طلبی سخن می‌گوییم اما هر کدام از مفاهیم آن برداشتی داریم. مفهوم اصلاحات با هم یگانه نشده. وقتی سخن از جامعه مدنی به عنوان یکی از اصول اصلاحات می‌کنیم برداشت‌های متفاوتی از جامعه مدنی مشاهده می‌کنیم. وقتی داریم از پیشرفت و توسعه سیاسی صحبت می‌کنیم نمی‌دانیم که دقیقا از کدام مفهوم حرف می‌زنیم یا حداقل درباره آن گوناگون فکر می‌کنیم.
تاجیک ادامه داده بود: وقتی از آزادی، دموکراسی و قانونمداری صحبت می‌کنیم تعریف یکسانی نداریم. تعاریف ما دقیقا شکل نگرفته‌اند، بنابراین ما از یک گفتمان تعریف نشده و هنوز انضمامی نشده که حالتی انتزاعی دارد صحبت می‌کنیم و همین موضوع مصایب فراوانی را برای ما به همراه داشته است.
طبیعی است که عدم تعریف اصلاحات و کلیدواژه‌های اساسی آن از جمله آزادی، جامعه مدنی، دموکراسی و … زمینه‌ساز اختلافات بنیادین در میانه‌ گروه‌هایی شود که خود را اصلاح‌طلب می‌دانند و می‌خوانند.
با این وضع آشفته اصلاح‌طلبان نباید به فکر انتخابات باشند
وی در مصاحبه دیگری با شرق نیز اذعان کرده بود‌: تصور من این است که در این جریان اصلاح‌طلبی ما 72 ملت داریم. به لحاظ تشکیلاتی هم یک نوع تشکیلات ولنگاری بر فضای اصلاح‌طلبی حاکم است و تشکیلات منسجمی با کادر مشخص و قوه آمره و اتاق فکر مشخص و استراتژیست‌های مشخص که استراتژی‌ها را در سطوح مختلف به اجرا دربیاورند وجود ندارد. چه اتفاقی می‌افتد؟ در این شرایط در ساحت اصلاح‌طلبی یک مجمع‌الجزایر اصلاح‌طلبی داریم که در این فضاها، هر کسی به نوعی تاکتیک خاصی اتخاذ می‌کند برای اینکه اهداف مرحله‌ای خود را پوشش دهد.
تاجیک ادامه داده بود‌: در فقدان این مسئله، برخی از اصلاح‌طلبان تاکتیکی اتخاذ می‌کنند و اسم آن را می‌گذارند تاکتیک عقلایی و می‌روند به سوی ریاست مجلس کنونی تا با او یک بلوک قدرت یا ائتلاف ایجاد کنند تا یک نوع تقسیم قدرت در آینده ایجاد کنند. یا سراغ برخی شخصیت‌های اصولگرایی قبلی می‌روند تا با برجسته کردن آنها و بر تخت‌نشاندن آنها و طواف دور آنها بتوانند به سهمی از کرسی‌های مجلس برسند. برخی هم به چهره‌های متفاوتی از اصلاح‌طلبی رجوع می‌کنند. برخی هم به چهره‌های آشنا و مقبول اصلاح‌طلبی که از گذشته مطرح بوده‌اند، رجوع می‌کنند. برخی از رهبری اصلاحات در لایه‌های زیرین عبور می‌کنند.
وی با بیان این که «‌این فضا به نظر من نشان‌دهنده شکلی از عدم بلوغ است» تصریح کرده بود‌: از نقطه نظر استراتژیک باید بگویم از نظر من خیلی به نفع جنبش اصلاح‌طلبی خواهد بود؛ اگر اصلاح‌طلبان واقعاً برای مجلس آینده برنامه‌ای ندارند و برای این فکری نکرده‌اند که وقتی اکثریت مجلس را احیاناً گرفتند، چطور می‌خواهند فضایی متفاوت را خلق کنند، بهترین راه این است که آن را واگذارند. چون در این صورت ضربه‌ای خواهند خورد که انعکاسش را در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهیم دید.

*هشدار زيباكلام!

روزنامه آرمان امروز نیز نوشته است: نفت و تاثيرات افزايش يا كاهش قيمت آن بر اقتصاد و سياست همواره از اصلي‌ترين مشکلات ايران بوده است. از آنجا كه كشور ما دومين توليد‌كننده اوپك و بيش از 50درصد بودجه كشور به اين ماده وابسته است، هرگونه كاهش قيمت تبعاتي بر اقتصاد ما دارد. بگذاريد كمي به عقب بازگرديم؛ زماني كه دكتر محسن رناني، اقتصاددان، در كتاب خود با عنوان «اقتصاد سياسي مناقشه اتمي ايران» هشدار داده بود كه به قيمت 100 دلاري نفت نبايد دل خوش كرد و اين قيمت واقعي نيست و پايين مي‌آيد دقيقا همين اتفاق افتاد. آن زمان شايد كمتر تحليلگري پيش‌بيني مي‌كرد قيمت نفت كه در زمان دولت احمدي‌نژاد از مرز 100دلار در هر بشكه عبور كرد، به يك‌باره با نزول فاحشي مواجه شود و قيمت آن به 30دلار در هر بشكه برسد.

يعني فقط شش دلار بيشتر از 10سال پيش. زماني كه در سال 84 دولت اصلاحات سكان امور کشور را با نفت بشكه‌اي 24 دلار تحويل دولت نهم داد.

اما آنچه سبب افزايش نگراني برخي تحليلگران از افت بي‌سابقه نفت براي كشور شده، آن است كه دولت روحاني در اين شرايط مجبور ‌شود بودجه بخش‌هاي عمراني و آنچه مربوط به توسعه و بهبود رفاه مردم است را كاهش دهد و همين امر روي محبوبيت و راي دولت اثر منفي بگذارد. چه اينكه در اقتصاد نفتي ايران مردم همواره چشم به دستان تواناي دولت دارند كه با فروش نفت زندگي آنان را سامان دهد. در همين راستاست كه صادق زيباكلام استاد علوم سياسي دانشگاه درباره كاهش قيمت نفت و اثرات مخرب آن بر اقتصاد غيرآزاد انذار مي‌دهد و مي‌گويد نتيجه اين كاهش قيمت مي‌تواند به ظهور احمدي‌نژادی دیگر در عرصه سياست ايران منجر شود.

مقابله با ظهور دولت پوپوليستي

زيباكلام در اين رابطه توضیح می‌دهد: با كاهش قيمت نفت، متاسفانه ركود ادامه پيدا خواهد كرد، براي اينكه درآمد اصلي دولت از نفت است، وقتي كه درآمد نفتي كم مي‌شود بودجه عمراني دولت كاهش مي‌يابد. در حقيقت در بلندمدت رفاه و توسعه است كه بهاي پايين آمدن قيمت نفت را مي‌دهد. این استاد دانشگاه مثل هميشه گريزي انتقادي نيز به توطئه‌انديشي مي‌زند و مي‌گويد: هروقت قيمت نفت پايين مي‌آيد در ايران مي‌گويند اين توطئه براي ضربه زدن به دولت است اما ببينيد در دوران آقاي احمدي‌نژاد كه قيمت نفت حتي به بالاي 100دلار در هر بشكه رسيد و ما به اندازه تمام دوراني كه تا پيش از آن درآمد نفت داشتيم، در آن هشت سال از اين طريق درآمد كسب كرديم، هيچ‌وقت این را نگفتيم.

زيبا كلام كه همواره به خاطر صراحت لهجه‌اش در ميان اهالي رسانه و مردم شناخته شده است، در ادامه راهكاری مقطعي‌ نيز پيش پاي دولت مي‌گذارد: تنها راهكار مقابله با ظهور دولت پوپوليستي ديگر اين است كه خاص بودن شرايط اقتصادي كشور به مردم اطلاع داده شود تا مردم در جريان باشند. راهكار اين است كه آقاي روحاني بيايد و يك شب در برنامه تلويزيوني دست از تعارف بردارد و صادقانه با مردم سخن بگويد.

اينكه همه موارد عالي است، همه‌چيز خوب است و دارد بهتر مي‌شود و با شيب ملايم داريم جلو مي‌رويم و تورم دارد تك‌رقمي مي‌شود را بگذارد كنار، بايد بگويد كه ما با نفت 30 دلاري بايد ماهي حدود چهارهزار ميليارد تومان يارانه فله‌اي بدهيم كه اين كار يعني خودكشي!

چشم به راه برجام

اما بسياري از تحليلگران معتقدند كه شايد اجراي برجام و لغو تحريم‌ها و از سرگيري مراودات اقتصادي ايران با كشورهاي جهان و ورود سرمايه‌ خارجي بتواند دواي درد رو به وخيم شدن اقتصاد ايران باشد. از همين رو به نظر مي‌رسد كه دولت و فعالان اقتصادي به روز اجراي برجام چشم دوخته‌اند تا مگر با از بين رفتن تحريم‌های اقتصادي و به وجود آمدن گشايشي در عرصه واردات و صادرات، اقتصاد ايران نيز جاني تازه بگيرد.

در همين رابطه دكتر مهدي تقوي استاد اقتصاد دانشگاه مي‌گويد: بايد منتظر اجرايي شدن برجام و لغو تحريم‌هاي اقتصادي بود. حدس مي‌زنم غلبه بر كم‌رونقي با تزريق پول‌هاي بلوكه شده به اقتصاد كشور ممكن باشد. 22ميليارد دلار پول كمي نيست. اگر آن پول بيايد و سرمايه‌گذاري شود اقتصاد جان مي‌گيرد.

به شرط آنکه سياست‌هاي اقتصادي دولت درست باشد و آن شكل از تعديل اقتصادي‌اي كه باعث ايجاد تورم است را مجددا امتحان نكنيم. هدفمندي يارانه‌ها نداشته باشيم. به نظر من تا اينجاي كار دولت روحاني در اقتصاد بسيار خوب عمل كرده است. اما صادق زيباكلام در گفت‌وگو با «آرمان» معتقد است كه اجرايي شدن برجام هم نمي‌تواند تاثير چشمگيري برا اقتصاد ايران و فائق آمدن بر بحران داشته باشد. امري كه به‌ظاهر او را از گسترش بيشتر طبقه نیازمند مي‌ترساند. همان
چيزي كه مي‌تواند بار ديگر زمينه را براي ظهور سياستمداري پوپوليست و شعارهاي اقتصادي غيرعملي كه تنها كاركرد آن دل ربودن از توده‌هاي مردم است، آماده كند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار