آرمان اصفهان
10:01 - شنبه 12 دی 1394

اولین همایش انتخاباتی اصولگرایان برگزار شد؛

غیبت سران راست

مرد میلیاردر دولت نهم و دهم از اعضای شورای ائتلاف است که در مجلس هشتم زمانی که بحث‌هایی در مورد ثروت هنگفت او و استفاده از آن برای تبلیغات انتخاباتی احمدی‌نژاد مطرح بود، رسایی در حمایت از او گفت: «اصولگرایان باید یک نفر پولدار داشته باشند…

به گزارش آرمان اصفهان به نقل از روزنامه فرهیختگان، صبح پنجشنبه سالن لاله از زیرمجموعه‌های مصلای تهران میزبان اصولگرایان بود. نشست شورای ائتلاف اصولگرایان با عنوان «بصیرت و تجدید میثاق با ولایت» در امتداد جلساتی برگزار شد که در دو سال گذشته تحت عنوان سلسله نشست‌های همگرایی اصولگرایان و به مدیریت سیدرضا تقوی تشکیل می‌شده است، جلساتی که پیش از این سخنرانانی چون محمدتقی مصباح یزدی و سیداحمد علم‌الهدی داشت.

کسانی که این بار در جلسه حضور نداشتند و دلیل نیامدن برخی چون مصباح یزدی و شیخ محمد یزدی کسالت و بیماری عنوان شد. حتی یک روز بعد از برگزاری این نشست، از سوی دفتر علی‌اکبر ناطق‌نوری اطلاعیه‌ای منتشر شد و حکایت از آن داشت که ناطق نوری در این انتخابات راه خود را از اصولگرایانی جدا کرده است که با محوریت حدادعادل و جبهه پایداری تشکیل جلسه داده‌اند. ناطق‌نوری در اطلاعیه خود اعلام کرده است که فقط به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و در انتخابات پیش رو با هیچ جریان سیاسی‌ای همکاری ندارد و از هیچ گروه سیاسی خاصی حمایت نمی‌کند. این نشست غایبان بزرگی نیز داشت. ناطق نوری و علی لاریجانی از مهم‌ترین‌های آنها بودند.

می‌توان به این دو نفر اسامی دیگری را نیز افزود اما غیبت لاریجانی و طیف او در این نشست از انشقاق و اختلاف اصولگرایان حکایت دارد.
با این حال در آن نشست اولین سخنران سیدرضا تقوی بود، قائم‌مقام جامعه روحانیت مبارز و البته متولی اصلی برگزاری همایش‌های وحدت که از سوی محمدعلی موحدی کرمانی مسئولیت رایزنی با گروه‌های مختلف اصولگرایی را بر عهده داشته است. محور اصلی حرف‌های تقوی مثل همیشه سهم‌خواهی‌های گروهی بود. او گفت که اصولگرایان باید سهم‌خواهی‌ها را کنار بگذارند. در صورتی که سهم‌خواهی‌ها و منیت‌ها را کنار بگذارند و آوای ائتلاف سر دهند، سلیقه‌ها را کنار بگذارند و مشترکات را اصل قرار دهند به مجلس حداکثری دست پیدا خواهند کرد. او حتی تاکید کرد که بعضی از احزاب مطرح اصولگرا سند امضا کرده‌اند تا سهمی نخواهند.

بعد از تقوی، غلامعلی حدادعادل، سخنگوی ائتلاف سخنرانی کرد. حداد هم با ارائه شرحی از وضعیت کنونی اصولگرایان تاکید کرد باید تعصب‌های شخصی و حزبی را پشت در ائتلاف گذاشت و به‌عنوان اصولگرا وارد شد، چراکه هرکس این ائتلاف را بشکند باید هزینه آن را در دنیا و آخرت هم پرداخت کند. حدادعادل گفت بعضی مواقع به‌شوخی می‌گویند چرا نزدیک به انتخابات همیشه شرایط حساس است. من معتقدم شرایط همیشه نزدیک به انتخابات حساس است، چراکه وقتی شبکه «من‌وتو» برای انتخابات ما برنامه‌سازی می‌کند حتما شرایط حساسی است.
سخنران آخر هم محمدعلی موحدی کرمانی بود؛ کسی که در یک سال گذشته تلاش بسیاری کرد تا نبود مرحوم محمدرضا مهدوی‌کنی در میان اصولگرایان احساس نشود. او که در سخنانش تاکید داشت نباید بر سر صندلی مجلس دعوایی باشد، گفت باید حالتی داشته باشیم که اگر محصول تصمیم شورای ائتلاف اصولگرایان این بود که انسان‌هایی اصلح انتخاب شوند هیچ‌فردی نباید ذره‌ای ناراحت شود، چراکه این مساله مهم است و باید تمرین و خودمان را به این امر توصیه کنیم.

او به اصولگرایان هشدار داد که نباید مجلس ششم را فراموش کنند. البته حرف‌های او تنها محدود به انتخابات مجلس نبود. او در مورد انتخابات خبرگان هم تاکید کرد نباید گذشته افراد نادیده گرفته شود و گفت ممکن است فردی آدم خوبی باشد، اما نباید به همین مقدار اکتفا کرد و باید دید گذشته این فرد چه بوده و چه چیزی از خود نشان داده است.

حاشیه‌نگاری
به عادت مالوف نشست‌های همگرایی اصولگرایان محمدعلی موحدی کرمانی و سیدرضا تقوی ردیف اول و کنار هم نشستند؛ البته این بار غلامعلی حدادعادل هم بر صندلی کناری آن دو تکیه زد تا همنشینی سه سخنران تکمیل شود. در میانه مراسم محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب‌رئیس اول مجلس هم به جمع سه نفره آنها اضافه شد.
محمدرضا باهنر یکی از چهره‌های غایب پنجشنبه گذشته بود. شاید همین عدم حضور خبر تهدید باهنر به ترک ائتلاف را محتمل‌تر کرد. خبرها حاکی از آن بود که باهنر تهدید کرده است در صورتی که حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده و محمود نبویان در لیست اصولگرایان باشند جبهه پیروان خط امام و رهبری از این ائتلاف کناره‌گیری خواهد کرد. البته جمعه روابط‌عمومی این تشکل سیاسی خبر را تکذیب کرد.
شاید از ابتدا تکلیف یاران لاریجانی برای نیامدن مشخص بود، اما نیامدن نمایندگان کسانی را که بارها اعلام کرده بودند سازشان با ساز این شورای تازه‌تاسیس کوک است شاید بتوان جور دیگر ترجمه کرد. در نشست دیروز خبری از علاءالدین بروجردی هم نبود، نماینده‌ای که از سوی علی‌اکبر ولایتی قرار است در جلسات شورا شرکت کند. علاوه‌بر این محمدباقر قالیباف و حتی نماینده‌ای از سوی او هم در این نشست شرکت نکرد، در حالی که پیش از این بارها بر همراهی این اصولگرا تاکید شده بود.
علی‌اکبر ناطق نوری تاکنون در هیچ‌کدام از نشست‌های همگرایی اصولگرایان شرکت نکرده و همچنان غایب بزرگ این جلسات است.
احمد توکلی از چهره‌های اصولگرا که البته همواره تلاش کرده است نامش به هیچ حزب و طیفی گره نخورد و البته پیش از این از غایبان نشست‌های اصولگرایی بود پنجشنبه به سالن لاله رفت، در ابتدا ترجیح داد در ردیف‌های انتهایی بنشیند، اما با اصرار حسین فدایی و علیرضا زاکانی به جلوی سالن رفت تا کنار زاکانی بنشیند.
حضور السابقون احمدی‌نژادی هم در این نشست محسوس بود؛ کسانی که با عنوان تشکیلاتی جبهه یکتا هرگز به جلسات شورای ائتلاف دعوت نشده‌اند، اما اصرار دارند در همه نشست‌ها شرکت کنند. محمد حسینی وزیر سابق ارشاد و محمدعلی رامین معاون سابق مطبوعاتی وزیر ارشاد در ردیف‌های انتهایی نشستند.

مهرداد بذرپاش دیر به مجلس رسید و بالاخره جایی برای نشستن پیدا کرد. البته با وجود حضور مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، رسایی، کوچک‌زاده و نبویان از نمایندگان منتسب به این جریان فکری و حامیان دولت نهم و دهم در همایش شرکت نکردند. خبرهای غیررسمی مبنی‌بر اختلافات این سه نفر با مجموعه ائتلاف به گوش می‌رسید که گفته می‌شود بذرپاش و زاکانی در پی حل‌وفصل آن هستند.
صادق محصولی از حلقه موسوم به ارومیه و از نزدیکان احمدی‌نژاد هم در این مراسم حضور داشت.

مرد میلیاردر دولت نهم و دهم از اعضای شورای ائتلاف است که در مجلس هشتم زمانی که بحث‌هایی در مورد ثروت هنگفت او و استفاده از آن برای تبلیغات انتخاباتی احمدی‌نژاد مطرح بود، رسایی در حمایت از او گفت: «اصولگرایان باید یک نفر پولدار داشته باشند تا از آنها حمایت کند و بتوانند رای بیاورند.» به نظر می‌رسد در حالی که اصولگرایان همچنان در تلاش هستند خود را از هم‌نشینی و تایید نزدیکان احمدی‌نژاد مبرا کنند، اما هزینه‌های انتخاباتی‌شان اجازه نداده است که با ثروتمندان این جناح کاملا قطع رابطه کنند.

نویسنده : مرجان زهرانی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار