آرمان اصفهان
09:50 - دوشنبه 07 دی 1394

رئیس جمهور چک :

موج مهاجران  برنامه ریزی شده است

جمهوری چک و اسلواکی سهمیه بندی اتحادیه اروپا برای توزیع پناهجویان را رد کرده اند. بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو به ویژه کسانی که از خشونت و جنگ در افغانستان، عراق و سوریه گریخته اند در سال 2015 وارد اروپا شده اند. ا

به گزارش آرمان اصفهان؛ رئیس جمهور چک اعلام کرده این کشور به شدت مخالف پذیرفتن پناهجویان در خاک خود است.

«میلوش زمان» با اشاره به یک جنگ اسطوره ای یونان، پناهجویان را شبیه «اسب تروا» دانسته و گفته، آمدن آن ها به اروپا «یک حمله برنامه ریزی» شده است.

به گزارش دویچه وله وی از پناهجویان سوری خواست تا در میهن شان بمانند و به جای این که به اروپا فرار کنند، با داعش بجنگند. او فرهنگ «خوشامدگویی» اروپا را رویکردی ساده لوحانه دانست و گفت: «بعضی وقت ها احساس این را دارم که کاساندرا هستم و دارم درباره آوردن اسب تروا به داخل شهر هشدار می دهم. ».

این اولین بار است که رئیس جمهور چک موضعی بحث برانگیز در قبال «بدترین بحران پناهجویان اروپا پس از جنگ جهانی دوم» اتخاذ کرده است. رئیس جمهور چپ گرای چک به تازگی به همراه سیاستمداران راست گرا و یک واحد شبه نظامی در یک تجمع ضد اسلامی در پراگ، پایتخت این کشور حضور یافته بود.

با این حال، بوهوسلاو سوبوتکا، نخست وزیر چک در انتقاد به اظهارات بحث برانگیز رئیس جمهور این کشور گفت: پیام کریسمسِ زمان بر پایه «تعصبات و ساده انگاری همیشگی وی از همه چیز» بوده است. بررسی های اخیر نشان می دهد که حدود 70 درصد از مردم این کشور 10.5 میلیون نفری عضو ناتو مخالف پذیرش مهاجران و پناهندگان در کشور خود هستند.

گفتنی است جمهوری چک و اسلواکی سهمیه بندی اتحادیه اروپا برای توزیع پناهجویان را رد کرده اند. بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو به ویژه کسانی که از خشونت و جنگ در افغانستان، عراق و سوریه گریخته اند در سال 2015 وارد اروپا شده اند. اختلاف نظر کشورهای اتحادیه اروپا درباره نحوه برخورد با بحران پناهجویان به تیرگی روابط برخی از این کشورها با یکدیگر منجر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار