آرمان اصفهان
17:13 - یکشنبه 06 دی 1394

حوادث طبیعی در سال ۲۰۱۵

فوران آتشفشان کوه سینابونگ در جزیره سوماترای اندونزی از دیگر فجایع طبیعی سال ۲۰۱۵ بود. نزدیک به ۲۷ هزار نفر در پی افزایش فعالیت آتشفشانی این کوه، جزیره سوماترا را تخلیه کرده بودند.

به گزارش آرمان اصفهان، در سال ۲۰۱۵ جهان با فاجعه های طبیعی بزرگی روبرو بود. سیل، زمین لرزه و توفان در نقاط مختلف جهان که ویرانه های بسیاری برجای گذاشت.
دویچه وله در گزارشی در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ به برخی از مهمترین این بلایا و فجایع طبیعی نگاهی انداخته که به شرح زیر است:
***بیداری آتشفشان پس از ۴۳ سال
آتشفشان ‘کالبوکو’ در شیلی برای مدت ۴۳ سال تا آوریل ۲۰۱۵ خاموش بود. با شعله ور شدن این آتشفشان عظیم، ساکنان تا شعاع ۲۰ کیلومتری از منطقه به مکان دیگری منتقل شدند.
هیچ کس انتظار چنین آتشفشانی را در این منطقه نداشت. آتشفشان ‘کالبوکو’ با ارتفاع ۲۰۰۳ متر یکی از ۹۰ آتشفشان فعال در شیلی است که در سال ۲۰۱۵ این منطقه را به وضعیت هشدار رساند.
*** زلزله ای که پایتخت نپال را جابه جا کرد
بر اثر زلزله نپال، پایتخت این کشور جابه جا شد. یکی دیگر از فاجعه های طبیعی که در سال ۲۰۱۵ به وقوع پیوست. حتی مردم در پایتخت هند هم این زلزله مهیب را حس کرده بودند. فاجعه طبیعی که هشت هزار و ۸۰۰ کشته برجای گذاشت.
*** تخلیه جزیره در پی فعال شدن آتشفشان
فوران آتشفشان کوه سینابونگ در جزیره سوماترای اندونزی از دیگر فجایع طبیعی سال ۲۰۱۵ بود. نزدیک به ۲۷ هزار نفر در پی افزایش فعالیت آتشفشانی این کوه، جزیره سوماترا را تخلیه کرده بودند. فعال شدن این آتشفشان کشته و زخمی در پی نداشت.
*** شعله های آتش در کالیفرنیا
آتش سوزی های متعدد در کالیفورنیا در سپتامبر ۲۰۱۵ موجب شد تا هزاران تن از ساکنان منطقه محل زندگی خود را ترک کنند و به مکانی امن پناه ببرند. این ایالت امریکا در سال ۲۰۱۵ با خشکسالی بی سابقه ای در صد سال اخیر روبه رو شد. هزاران خانه به دنبال این آتش سوزی ها طعمه آتش شدند.
*** توفان بی امان ‘دوجوان’
توفان ‘دوجوان’ در سال ۲۰۱۵ یکی دیگر از فجایع طبیعی بود که با سرعت ۱۱۹ کیلومتر در ساعت، به ایالت فوجیان چین رسید. این توفان در چین ۴۰۰ خانه را ویران و ۳۱ هکتار زمین را به زیر آب برد.
*** سیل مرگبار در هند
در این سیل مرگبار که در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بود، حدود ۲۸۰ نفر کشته شدند. کارشناسان پدیده اقلیمی ‘ال نینو’ را عامل این وضعیت آب و هوایی اعلام کرده بودند که موجب به بار آمدن این فاجعه طبیعی شده بود.
*** زلزله ویرانگر افغانستان و پاکستان
در اکتبر ۲۰۱۵ یک زلزله قوی افغانستان و پاکستان را لرزاند. این زلزله در دو کشور، بخصوص در پاکستان، بیش از ۴۰۰ قربانی گرفت. هزاران خانه در اثر این زلزله تخریب شدند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار