آرمان اصفهان
09:53 - یکشنبه 06 دی 1394

آخرين تحولات عراق؛

جنگ در الرمادي/ هر داعشي، يک بمب ساعتي است

با ادامه حملات ارتش عراق به مواضع داعش در مرکز شهر الرمادي ، جنگ تشديد شده است. هواپيماهاي ائتلاف به رهبري آمريکا و ارتش عراق از آسمان مواضع داعش را در هم مي کوبند.

 به گزارش آرمان اصفهان؛ روزنامه عکاظ تصريح کرد، آزادي شهر الرمادي عراق، احتمالا تلفات زيادي خواهد داشت.
روزنامه عکاظ چاپ عربستان سعودي در شماره امروز خود نوشت: اتاق عمليات مشترک در عراق، که مديريت عمليات آزادي شهر الرمادي از دست(گروه تکفيري صهيونيستي) «داعش» را به عهده دارد، گزارش اطلاعاتي را تهيه کرد و خالد العبيدي وزير دفاع عراق اين گزارش اطلاعلاتي را به حيدر العبادي نخست وزير و فرمانده نيروهاي مسلح عراق تحويل داد.

در اين گزارش آمده است که نيروهاي عراقي در مقابله با جنگ خياباني گروه «داعش» با دشوارهايي رو به رو است، زيرا اين گروه از تاکتيک هاي جنگي پيچيده و بسيار خطرناک استفاده مي کند. منابعي در وزارت دفاع عراق بخشي از مضمون اين گزارش را به روزنامه عکاظ نشان داده اند.

در اين گزارش آمده است هر کدام از عناصر اين گروه يک بمب ساعتي به شمار مي روند، زيرا همه اعضاي اين گروه کمربند انفجاري به خود بسته اند. گزارش همچنين به شيوه ابتکاري جنگ خياباني داعش اشاره کرد که آنان افراد دفاعي خود را به شکل کمربندهاي انفجاري چينش کردند و بسته هاي مواد منفجره را به شکل زنجيره اي در آوردند تا حدي که بيشتر خانه هاي مسکوني و مردم الرمادي گويي در مرکز ميدان مين قرار گرفته اند. در اين گزارش اطلاعاتي اشاره شده است که جنگ آزادي رمادي از دست داعش طول مي کشد، اما اين آزادي در آينده نزديک صورت خواهد گرفت و احتمال دارد آمار تلفات زياد باشد، زيرا اعضاي گروه داعش خانه ها را بمب گذاري کرده اند.

پاکسازي مناطق آزاد شده الرمادي
شبکه العراقيه گزارش داد: دستگاه مبارزه با تروريسم عراق، محله الضباط را در الرمادي به طور کامل پاکسازي کرد و هم اکنون در حال پاکسازي تقاطع الحوز در نزديکي مجتمع دولتي الرمادي است.
آخرين گزارش ها حاکيست نيروهاي عراقي که وارد الرمادي، شده اند، در حال مستحکم کردن مواضع خود در آستانه تهاجمي نهايي براي تصرف اين شهر هستند.
تلويزيون دولتي عراق اعلام کرد سربازان در حال پاکسازي خيابان ها و خانه ها از بمب ها در مناطق رمادي که پيشتر بازپس گرفته اند، هستند. حمله به رمادي روز سه شنبه آغاز شد.
بازپس گيري موفقيت آميز رمادي که فاصله آن تا بغداد با خودرو فقط دو ساعت است، يکي از مهمترين پيروزي هاي نيروهاي مسلح عراق در برابر تروريست هاي تکفيري – صهيونيسيتي داعش محسوب مي شود.
الرمادي، مرکز استان عمدتا سني نشين الانبار، در ماه مه گذشته به تصرف تروريست هاي تکفيري – صهيونيستي داعش در آمد.
دولت عراق همواره اعلام کرده است پيش از آغاز تهاجمي عليه موصل، بزرگ ترين شهر در شمال اين کشور و پايگاه اصلي داعش در عراق، قصد دارد رمادي را بازپس بگيرد.
با گذشت سه روز از آغاز عمليات دولت، جنگجويان همچنان در مرکز رمادي در اطراف ساختمان دولت استاني، سنگر گرفته اند.
فرماندهان نظامي اعلام کردند نبرد بر سر رمادي چند روز طول خواهد کشيد.
مقامات مي گويند اين نگراني که غيرنظاميان همچنان در مناطق تحت کنترل ستيزه جويان زندگي مي کنند، پيشروي نيروها را کند مي کند.
ابراهيم جعفري وزير امور خارجه عراق اعلام کرد: تروريست ها از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني استفاده مي کنند.
وي در گفتگو با رويترز در قاهره اعلام کرد: «اين، کارها را پيچيده تر مي کند ولي نتيجه را تغيير نخواهد داد؛ پيشروي ادامه خواهد داشت، اين فقط زمان بيشتري طول خواهد کشيد».
در خبري، ديگر جنگنده هاي ارتش عراق هم عناصر تروريستي داعش را در ميادين نفتي “عجيل” و “علاس” هدف قرار دادند که در اين حمله هوايي ده نفر از آنها به هلاکت رسيدند.

خنثي سازي بمب‌ها در الرمادي
نيروهاي عراقي به خنثي کردن بمب‌ها در الرمادي ادامه مي‌دهند
نيروهاي مسلح عراق به خنثي کردن دهها بمب و تله انفجاري که تروريستهاي گروه تکفيري صهيونيستي داعش آنها را در شهر الرمادي مرکز استان الانبار کار گذاشته اند، ادامه مي دهند.
به گزارش شبکه تلويزيوني الحدث، نيروهاي مشترک عراقي با احتياط در حال پيشروي به طرف تقاطع «الحوز» نزديک مجتمع ساختمان هاي دولتي در مرکز شهر الرمادي هستند. اقدام داعش به نصب تله هاي انفجاري در شهر الرمادي و تبديل کردن بخشي از اين شهر به ميدان مين، پيشروي نيروهاي عراقي را دشوار کرده است.
افراد مسلح داعش حتي مساجد و خيابان ها را هم در شهر الرمادي بمبگذاري کرده اند.

هلاکت بيش از پنجاه داعشي در جنوب فلوجه
فرماندهي عمليات بغداد از کشته شدن 54 تروريست و انهدام مواضع آنان و کشف و خنثي سازي 85 بمب در جنوب فلوجه خبر داد.
سعد معن سخنگوي فرماندهي عمليات بغداد در بيانيه اي اعلام کرد نيروهاي عراقي توانستند 33 تروريست را در جنوب فلوجه به هلاکت برسانند ، هشت موضع انان را منهدم و 45 بمب را در منطقه نعيميمه کشف و خنثي کنند.
معن افزود اين نيروها همچنين 14 تروريست را در معامير و قناه الاروائيه به هلاکت رساندند ، 27 بمب را خنثي و دو موضع دفاعي تروريستها را منهدم کردند.نيروهاي عراقي همچنين بمب هاي کار گذاشته شده در چهار خانه را کشف و خنثي و يک خودروي انان را به اتش کشيدند.
اين نيروها هفت تروريست را نيز در مناطق بستان التکريتي و پل العناز به هلاکت رساندند و 13 بمب را خنثي و دو خودرو انان را منهدم کردند.

ارتش عراق به باز پس گيري شهر الرمادي نزديک شده است
خبرنگار سي ان ان گزارش داد: ارتش عراق به باز پس گيري شهر الرمادي از داعش نزديک شده است.
به گزارش تلويزيون سي ان ان، ارتش عراق به فتح الرمادي و باز پس گيري آن از گروه داعش نزديک شده است. ائتلاف به رهبري آمريکا نيز در اين حمله نهايي به ارتش عراق کمک مي کند.
باربارا استار خبرنگار اين شبکه گزارش داد: با ادامه حملات ارتش عراق به مواضع داعش در مرکز شهر الرمادي ، جنگ تشديد شده است. هواپيماهاي ائتلاف به رهبري آمريکا و ارتش عراق از آسمان مواضع داعش را در هم مي کوبند اما نيروهاي زميني ارتش با احتياط حرکت مي کنند چرا که با بمب هاي جاده اي ، ميادين مين و تونل هاي مخفي و تسليحاتي مواجه هستند که داعش در چند ماه گذشته در شهر مستقر کرده است. الان فرصتي پيش آمده است تا ارتش عراق ثابت کند مي تواند مناطق اشغالي را از داعش باز پس بگيرد.

همه منتظرند ببينند آيا ارتش مي تواند الرمادي را پس بگيرد و اگر پس گرفت مي تواند بدون بروز درگيري هاي فرقه اي ، آن را حفظ کند؟ و آيا مي تواند قدمي به سمت شمال و باز پس گيري شهر موصل بردارد؟

هيچ نظامي ايراني در عراق حضور ندارد
نخست وزير عراق ، حضور نظاميان ايراني در خاک کشورش را رد کرد.
“حيدر العبادي” ، نخست وزير عراق در مصاحبه با خبرگزاري مصري الشرق الاوسط ، گفت ايران به عنوان کشوري همسايه عراق و با داشتن طولاني‎ترين مرز با اين کشور ، هيچ نيروي نظامي در خاک عراق مستقر نکرده و ادعاي مسوولان ترکيه در اين باره کذب محض است.
نخست وزير عراق درباره ادعاي ترکيه در زمينه اعزام نيرو به شمال عراق به بهانه حفاظت از مربيان نظامي خود ، تاکيد کرد حضور گروه تروريستي داعش در خاک عراق ، هيچ تهديدي براي ترکيه ايجاد نمي‎کند ، زيرا هيچ منطقه‎اي در مرز اين دو کشور را اشغال نکرده است.
حيدر العبادي با تاکيد بر اين که هيچ نيروي زميني بيگانه در خاک عراق به غير از ترکيه وجود ندارد ، افزود مسوولان ترکيه مدعي هستند براي حفاظت از مربيان نظامي خود وارد موصل ، مرکز استان نينوا در شمال عراق شده‎اند، در حالي که بغداد از آنکارا درخواست اعزام مربي نظامي نکرده است.
نخست وزير عراق همچنين تصريح کرد همانگونه که بيشتر تروريست‎ها از خاک ترکيه وارد سوريه و از آنجا وارد عراق مي‎شوند ،بسياري از محموله‎هاي نفتي مسروقه و غيره نيز از طريق ترکيه قاچاق مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار