آرمان اصفهان
12:50 - چهارشنبه 02 دی 1394

سازمان غذا و دارو با متخلفان برخورد می‌کند!

برنج آلوده در هوای آلوده

تا کنون چندین بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درخصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.

به گزارش آرمان اصفهان؛ هوای آلوده را بالاجبار تنفس می‌کنیم اما درباره آلودگی جدیدی صحبت می‌شود.
در خبرها آمد که برنج‌های آلوده و تاریخ‌ مصرف ‌گذشته دولتی بین مردم توزیع شده است و حتی اسناد مربوط به این موضوع هم در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های زیادی منتشر شد اما این خبر واکنش‌هایی را از سوی سازمان غذا و دارو در‌پی داشت.

اسنادی برای آلوده‌فروشی
اسناد جدید دریافتی از توزیع و فروش چندین محموله برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال‌جاری به ‌ویژه در ایام محرم و صفر و عدم ‌وصول بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان چک‌های فروش نسیه برنج خبر می‌دهد. طبق اعلام این رسانه و البته اکثر رسانه‌ها محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال‌جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده است.
این در حالی است که تاکنون چندین‌بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درخصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.
دی‌ماه سال گذشته طی نامه‌ای به سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی نتایج جلسه بررسی موضوع درخواست کاهش قیمت فروش برنج‌های در حال انقضاء اعلام می‌شود که بر این اساس با درصدی از این کاهش قیمت موافقت می‌گردد. در این نامه درخصوص کیفیت برنج هندی ۱۱۲۱ تأکید شده است که بخشی از این برنج‌ها از کیفیت ضعیفی برخوردار است.
در یکی از بندهای این نامه تأکید شده که برنج‌های با برند شرکت بازرگانی دولتی فضای ذهنی دولتی و تعزیراتی بودن را به ‌دنبال دارد و تاریخ انقضای آنها هم موضوع مشهود و تأثیرگذاری می‌باشد. طی این نامه پیشنهاد شده است برنج‌ها به‌ صورت سبدی فروخته شود، مثلاً برنج اوروگوئه که مورد کشش بازار است، کنار برنج‌های دارای محدودیت انقضاء قرار گیرد.

نامه‌نگاری‌های مهم درباره ممانعت از توزیع!
در این خصوص، مدیرعامل یکی از شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی علیرغم نامه‌نگاری درباره عدم فروش برنج‌های هندی ۱۱۲۱ با برند سانیدو، اواخر مهرماه امسال در نامه‌ای به شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اينكه “در آستانه ماه‌های محرم و صفر هستیم، و درخواست‌های متعدد جهت خرید برنج مذکور وجود دارد”، خواستار ابلاغیه جدید این شرکت برای فروش این برنج‌ها شد.
همچنین شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۶ هم در نامه‌ای به شرکت بازرگانی دولتی علیرغم تأکید وزارت بهداشت بر توقیف برنج‌های تاریخ مصرف گذشته شرکت بازرگانی دولتی، خواستار دستور جدید این شرکت برای رفع توقیف و فروش برنج‌های تاریخ گذشته شد و نوشت: خواهشمند است دستور فرمایید به هر نحو که صلاح می‌دانید، اقدام لازم جهت رفع توقیف و فروش برنج انجام و از نتیجه این شرکت مطلع تا از ایجاد مشکلات بعدی و ضرر و زیان به اموال دولتی جلوگیری شود.
شرکت ظریف تجارت هخامنش نیز اخیراً (آذرماه امسال) در نامه‌ای به علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران آمادگی خود را برای خرید تمامی برنج‌های هندی ۱۱۲۱ تاریخ گذشته اعلام و خواستار دستور معاون وزیر در این خصوص شد.
طی جلسه‌ای که ۳۱ شهریورماه سال‌جاری در شرکت بازرگانی دولتی برگزار شد و فروش برنج در سال ۹۴ یکی از موضوعات این جلسه بود، موضوع اتمام تاریخ انقضای برنج‌های موجود در انبار و تلاش حوزه بازرگانی داخلی مبنی بر تمدید تاریخ آن که نهایتاً اول آذر ۹۴ برای آخرین بار و به‌ مدت سه ماه تمدید گردیده است، مورد بحث قرار گرفت.
در همین ارتباط، اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت اواخر مهرماه امسال در نامه‌ای به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، خواستار صدور دستور توقیف تمامی محموله‌های برنج تاریخ مصرف گذشته متعلق به شرکت بازرگانی دولتی در تمامی استان‌ها شده تأکید کرد که این محموله‌ها تا زمان تعیین تکلیف قانونی، اجازه رفع توقیف، جا به ‌جایی، عرضه و فروش را نخواهد داشت.
اسفند سال ۹۳، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان کرمانشاه از توزیع حدود ۶۰ تن برنج تاریخ مصرف گذشته در نمایشگاه فروش بهاره کرمانشاه خبر داده بود. عبدالرضا یاری تصریح کرده بود: این نوع برنج، برنج هندی ۱۱۲۱ دانه ‌بلند بوده که در کیسه‌های ۱۰ کیلویی عرضه شده است.

سرب و کادمیوم‌ها خورده شد؟
معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت همچنین بخشی از برنج‌های موجود در انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی یکی از استان‌ها را به ‌دلیل بالا بودن بیش از حد استاندارد سرب و کادمیوم موجود در آنها غیر‌قابل مصرف اعلام کرد که این گزارش به وزیر صنعت هم اعلام شد. دانشگاه علوم پزشکی که آزمایشات مورد نظر را انجام داده، همچنین تصریح کرده که برنج‌های شرکت غله و خدمات بازرگانی غیرقابل مصرف است.
در همین زمینه اما رئیس سازمان غذا و دارو از برخورد جدی با توزیع‌کنندگان برنج‌های آلوده خبر داد. توزیع برنج آلوده و تاریخ‌ مصرف‌ گذشته دولتی بین مردم از جمله اخباری بود که واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت بطوریکه رسول دیناروند در این رابطه عنوان کرد: برنج‌هایی که با مجوز این سازمان توزیع شده‌اند حتماً تاییدیه آزمایشگاه مرجع را دارند.
معاون وزیر بهداشت بیان داشت: برنج‌های که این سازمان اعلام آلودگی کرده است امکان توزیع ندارند و پلمب هستند. یعنی آنهایی که سازمان غذا و دارو مخالفت کرده توزیع نمی‌شود و اگر توزیع شده باشد مطمئنا برخورد قانونی به‌عمل خواهد آمد.
اسناد جدید دریافتی از توزیع و فروش چندین محموله برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال‌جاری به ‌ویژه در ایام محرم و صفر و عدم ‌وصول بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان چک‌های فروش نسیه برنج خبر می‌دهد.

برخورد با متخلفان
محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال‌جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده است.
بنا بر این گزارش، تا کنون چندین بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درخصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.
دی‌ماه سال گذشته طی نامه‌ای به سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی نتایج جلسه بررسی موضوع درخواست کاهش قیمت فروش برنج‌های در حال انقضاء اعلام می‌شود که بر این اساس با درصدی از این کاهش قیمت موافقت می‌گردد. در این نامه درخصوص کیفیت برنج هندی ۱۱۲۱ تأکید شده است که بخشی از این برنج از کیفیت ضعیفی برخوردار است.
همچنین در این رابطه محمد هاشمی مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو در واکنش به انتشار اخباری در برخی از خبرگزاری‌ها درخصوص “برنج‌های وارداتی” اظهار داشت: سازمان غذا و دارو به مردم اطمینان می‌دهد که هر کالای سلامت محوری که از طریق گمرکات و به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند با حساسیت و دقت بالا از نظر عدم مغایرت با معیارهای بهداشتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی افزود: برنج‌هایی که توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی یا شرکت‌های دیگر وارد کشور می‌شوند؛ قبل از حصول اطمینان از سلامتشان، اجازه ورود به بازار نخواهند یافت.
هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو مجوز ورود تمامی فراورده‌های سلامت محور از جمله برنج را به سطح عرضه صرفاً پس از تایید و حصول اطمینان از سلامت آنها صادر می‌کند، تصریح کرد: آزمایشگاه‌های مجهز و پیشرفته سازمان غذا و دارو که مورد تایید سازمان‌های بین‌المللی و اتحادیه اروپا است نیز در مناطق آزاد و تمامی استان‌ها مشغول فعالیت هستند.
مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: اگر در صحت و سقم محصولی که با مجوزهای قانونی وارد کشور شده است کوچکترین تشکیکی حاصل شود سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از مهمترین نهادهای ناظر بر ایمنی غذا از صدور مجوز برای آنها خودداری کرده و آنها را به کشور مبدا مرجوع می‌کند و در صورت تائید عدم وجود کوچکترین مشکلی در محصولات است که مجوز ترخیص و مصرف صادر می‌شود.
وی در پایان با اشاره به اینکه مهم‌ترین سیاست سازمان غذا و دارو که از سوی ریاست سازمان بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته است سلامت مردم و جامعه است یادآور شد: همواره این توصیه با جدیت و قاطعیت از سوی مدیران و دست‌اندرکاران سازمان غذا و دارو در حال انجام است و کوچکترین تخلفی و تهدیدی در حوزه فراورده‌های سلامت قابل توجیه نخواهد بود.
امیدواریم حداقل این آلودگی قابل کنترل مدیریت شود تا در شرایطی که مردم هوای آلوده را بالاجبار تنفس می‌کنند حداقل برنج آلوده نخورند!

تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار