آرمان اصفهان
10:41 - یکشنبه 19 دی 1400

مشاوره فردی و نقش آن در سلامت روان

با توجه به تضادها و تعارض‌هایی که انسان با توجه به نیاز خود و تفاوت هایی که با سایر انسانهای دیگر در زندگی خود دارد، فشار روانی در زندگی انسان مسئله‌ای کاملاً اجتناب ناپذیر است. بدیهی است که وجود این تعارض و تضاد در ما حس نارضایتی به وجود خواهد آورد. در چنین شرایطی مشاوره […]

با توجه به تضادها و تعارض‌هایی که انسان با توجه به نیاز خود و تفاوت هایی که با سایر انسانهای دیگر در زندگی خود دارد، فشار روانی در زندگی انسان مسئله‌ای کاملاً اجتناب ناپذیر است. بدیهی است که وجود این تعارض و تضاد در ما حس نارضایتی به وجود خواهد آورد. در چنین شرایطی مشاوره روانشناسی فردی یا همان مشاوره فردی به کمک ما می آید. مشاوره فردی به ما کمک می‌کند تا در خصوص مشکلاتی که در زندگی داریم، بتوانیم راه‌حل‌های مناسب را بیابیم.

مشکلاتی نظیر اختلالات روحی و روانی، مدیریت بحران، کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس ،اختلالات شخصیتی، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و… وجود دارد که همگی می توانند با مشاوره فردی بهبود یابند. وجود مشکلات فردی در ما باعث به وجود آمدن مشکلاتی در ارتباط با خانواده همسر خواهر و برادر و دوستان و همکاران ما می‌شود. علاوه بر این مشاوره فردی به ما کمک می‌کند که با درمان افسردگی و ارتقای بینش، زندگی آرام تر و پر کیفیت تری را داشته باشیم.

 

مشاوره فردی چه مزایایی دارد؟

مشاوره فردی به افزایش آگاهی و خودآگاهی در فرد کمک می‌کند و فرد او را تشویق به بهبود مهارتهای ارتباطی سالم می‌کند و نتیجه‌ی آن، منجر به بهبود رفتار فرد می‌شود.

ذهن آگاهی، با شروع جلسات مشاوره فردی اتفاق می‌افتد. ذهن آگاهی به این صورت است که به فرد کمک می‌شود ذهن خود را از آینده و گذشته برهاند و و ذهن فرد تنها در “اکنون و اینجا” باشد.

تفاوت میان یک مشکل روانی یک اختلال روانی در چیست؟

اگر بخواهیم به صورت جواب کوتاه به این مسئله نگاه کنیم هیچ تفاوتی میان این دو وجود ندارد چرا که این واژه های پزشکی مبتنی بر مفهوم یک بیماری از توصیف یک مشکل روانی خاص و منحصر به فرد دارد. استفاده از توصیف پزشکی برای بیان کردن مشکلات روانی فواید خاصی را دارد اما در کنار آن برای این که بتوانیم یک مشکل روانی را به درستی درمان ‌کنیم سردرگمی ایجاد می‌کند.

چرا که در واقع ایجاب می کند که آنها یک مشکل پزشکی هستند نه یک مشکل روانی. به همین علت این مشکل به وجود می‌آید که برای درمان کردن آنها فقط روش های پزشکی و دارویی موثر است نه روش های روانشناسی که پذیرفتن آن درست نیست.چرا که امروزه ثابت شده است که درمان دارویی عوارض بسیار زیادی دارد و بهترین روش برای درمان استفاده از روش های روانشناسانه است.

کلمه و واژه تشخیص در واقع به فرآیند علت ایجاد یک بیماری و روشهای درمان آن مصوبه کارکرده آن اشاره دارد. ممکن است که مشکلات روانی ایجاد شده تا مقدار قابل توجهی با یک مدل پزشکی جور در بیاید اما در بسیاری از موارد این مدل تناسب چندانی ندارد و به همین علت اکثر روانشناسان ترجیح می‌دهند تو ازم دل مشکل برای حل و درک بهتر مسئله روانی ایجاد شده استفاده کنند.

با این حال شرکت های بیمه گذار برای اینکه بررسی کنند که آیا مشکل روانی ایجاد شده تحت قالب بیمه سلامت درمان قرار می گیرد یا خیر ملاک خود را تشخیص پزشکی می گذارند به همین علت همیشه مدل پزشکی بخشی از خدمات روانشناسی می باشد.

چرا مراجعه به مرکز مشاوره روانشناسی برای ما بهتر است؟

در یک کلینیک روانشناسی، درمانگران مختلفی با تخصص‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند به صورت تخصصی به ما در راستای بهبود مشکلاتمان کمک کنند. گاهی ممکن است ما برای یک‌سری مشکلات، جلسات مشاوره روانشناسی فردی را شروع کنیم، اما نتوانیم تشخیص دهیم که روانشناسی که به او مراجعه کردیم در جهت رفع مشکلات ما چقدر تخصص دارد. در چنین موقعیتی، بهترین راه، مراجعه به یک مرکز مشاوره روانشناسی است.

یکی از بهترین مرکز های مشاوره روانشناسی، مرکز مشاوره روانشناسی است، مرکز مشاوره روانشناسی سلامت در سال‌های 1398 و 1399 به عنوان بهترین مرکز مشاوره روانشناسی از سوی سازمان بهزیستی شناخته شد و مدارک آن در صفحه درباره ما وبسایت آن آمده است.

یکی دیگر از بهترین مراکز مشاوره روانشناسی، مرکز مشاوره روانشناسی روان آرام است که با دارا بودن کادری مجرب متشکل از روانشناسان و روانپزشکان خبره و متخصص، آماده ارائه خدمات روانشناختی به شما عزیزان است.

برای مراجعه به این دو کلینیک مشاوره روانشناسی، به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی سلامت: https://b2n.ir/q91876

مرکز مشاوره روانشناسی روان آرام:  https://b2n.ir/m17044

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار