آرمان اصفهان
11:02 - شنبه 30 آبان 1394

از فشارهای زیاد و طولانی‌مدت بر پاشنه‌ پا بپرهیزید؛

خاری در چشم پا!

اغلب تعیین محل دقیق درد پاشنه پا دشوار است؛ چراکه یا کل قسمت کف پا دردناک بوده یا درد به صورت تیر کشیدن تا پاشنه است که شدتش هم در هر روز متفاوت از روز قبل است. پس اگر بر اثر ایستادن دچار درد شدید در این منطقه از پایتان می‌شوید، این احتمال را بدهید که به بیماری خارپاشنه مبتلا شده‌اید.

به گزارش آرمان اصفهان؛ خانم‌های خانه‌دار، نگهبانان، کارگران پشت دستگاه‌ها و به‌طورکل همه کسانی که مجبورند ساعت‌های طولانی از روز را سرپا بایستند، با گذر از دهه ٣٠ زندگی، دردی خفیف اما مستمر را در کف پایشان احساس می‌کنند که اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشند، خیلی زود زمین‌گیرشان خواهد کرد.
این درد می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد که شایع‌ترین آن خار پاشنه است. برجستگی استخوانی شکلی که خودش ممکن است دردی هم نداشته باشد، اما زخم‌ها و التهاباتی که متعاقب آن در غلاف کف پا به وجود می‌آورد، بسیار دردناک خواهد بود.

این بیماران معمولا از دردی خنجری و تیز رنج می‌برند که صبح‌ هنگام با برداشتن نخستین گام‌ها به سراغشان می‌آید و کم‌کم با گرم‌شدن پا از شدت آن کاسته شده، ولی پس از ایستادن طولانی‌مدت یا تغییر حالت از وضعیت نشسته به ایستاده دوباره عود
می‌کند.

مستعدان ابتلا به خار پاشنه
فیزیوتراپ‌ها علت اصلی ایجاد خار پاشنه را اعمال فشار مداوم روی پاشنه می‌دانند، بنابراین افراد چاق و دارای کف پای صاف یا خانم‌هایی که عادت دارند، کفش‌های پاشنه بلند بپوشند، همچنین دوندگان و شاغلان حرفه‌هایی که باید زمان زیادی را سرپا باشند، بیشترین مبتلایان به بیماری خارپاشنه را تشکیل می‌دهند. همچنین بدون کفش راه رفتن نیز فشار و کشش غیرضروری و بیش از حدی را به لیگامان کف پا وارد می‌کند و می‌تواند منجر به درد پاشنه
شود.
اغلب تعیین محل دقیق درد پاشنه پا دشوار است؛ چراکه یا کل قسمت کف پا دردناک بوده یا درد به صورت تیر کشیدن تا پاشنه است که شدتش هم در هر روز متفاوت از روز قبل است. پس اگر بر اثر ایستادن دچار درد شدید در این منطقه از پایتان می‌شوید، این احتمال را بدهید که به بیماری خارپاشنه مبتلا شده‌اید. توجه داشته باشید هرچه زمان بیشتری از آسیب‌دیدگی پایتان بگذرد، درمان آن هم دشوارتر خواهد شد.

راه‌های تشخیص خارپاشنه
معمولا انجام هیچ آزمایشی ضرورت ندارد و پزشک با معاینه نقاط حساس و دردناک کف پا و سابقه پزشکی بیمار پی به مشکل خواهد برد. هرچند ممکن است که پزشک گاهی دستور انجام عکس‌برداری با اشعه ایکس یا ام‌آر‌آی را هم بدهد تا مطمئن شود که علت بروز درد وجود مشکل دیگری مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب نیست.
گاهی اوقات در تصاویر عکس‌برداری یا ام‌آر‌ای خار استخوانی دیده می‌شود که از استخوان پاشنه بیرون زده است. این خارهای استخوانی را در گذشته علت اصلی درد پاشنه پا می‌دانستند و آن‌ها را در عمل جراحی خارج می‌کردند، درحالی که در بیشتر موارد، بسیاری از افراد دارای خار استخوانی پاشنه پا هستند و هیچ دردی را هم در پاشنه پایشان حس نمی‌کنند.

درمان از کمپرس تا تزریق
برای درمان خارپاشنه روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار از یک یا ترکیبی از این روش‌ها استفاده می‌شود.
﷯ کمپرس سرد :در این روش بیمار می‌تواند با چند بار قرار‌دادن کمپرس غیرمستقیم یخ در روز، هر بار به مدت ٢٠‌دقیقه، ازالتهاب و درد پاشنه بکاهد.
﷯ محدود‌کردن فعالیت‌ها: بیمار باید با کاهش فعالیت‌هایی که باعث کشیدگی پاشنه می‌شوند به پاشنه استراحت بدهد تا از التهاب و درد آن کم‌کم کاسته شود.
﷯ مصرف دارو: مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن معمولا برای کاهش التهاب و درد پاشنه توصیه می‌شود که آن را هم باید به تجویز پزشک مصرف کرد.
﷯ اسپلینت شبانه: بستن اسپلینت شبانه لیگامان کف پا را در طول شب و هنگام خوابیدن تحت کشش مداوم قرار می‌دهد و از منقبض‌شدن آن و بازگشت به شکل اصلیش جلوگیری می‌کند، در نتیجه درد صبحگاهی تا اندازه‌ای تسکین می‌یابد.
﷯ کفی کفش و پد: در قسمت پاشنه کفی طبی کفش این افراد، حفره‌ای برای قرار‌گرفتن خار پاشنه تعبیه می‌شود تا به این ترتیب شدت برخورد پا با زمین کاهش یابد. اثر این نوع کفی‌ طبی کاهش یا حتی از‌بین‌رفتن درد ناشی از خار پاشنه است. پدها و کفی‌های طبی سفارشی که با استفاده از اسکن فشاری کف پا یا اسکن سه بعدی در کلینیک‌های ارتوپدی فنی برای بیماران طراحی و ساخته می‌شود، بهترین نتیجه را دارند.
﷯ فیزیوتراپی: طب فیزیکی یکی از روش‌های کارآمد دیگر ر درمان خارپاشنه است؛ انجام حرکت‌هایی که موجب کشش عضله‌های ساق پا ‌شده و به بهبودی بیمار کمک می‌کند.
﷯ تزریق: در برخی موارد برای کاهش التهاب و آرام‌کردن درد ناشی از خار‌پاشنه پا، کورتیکواستروئید تزریق می‌شود. بیشتر پزشکان تزریق را در سمت میانی یا داخلی پاشنه انجام می‌دهند، در نتیجه بیمار در ناحیه قرارگیری سلول‌های چربی پاشنه دچار درد و آسیب نمی‌شود. استروئید تزریق شده ظرف چند روز درد پاشنه پا را آرام می‌کند و بیمار تا چند هفته یا چند ماه دچار درد نخواهد شد.

یادآوری یک نکته ضروری
بیماری خارپاشنه به‌راحتی درمان می‌شود و در موارد کمی نیاز به مداخلات جراحی دارد. بنابراین نادیده‌گرفتن خار پاشنه پا و اهمال در درمان آن، درد مزمن پاشنه را به دنبال خواهد داشت که انجام فعالیت‌های معمول روزانه را مختل می‌کند. درضمن وقتی بیمار بدون درمان و تنها ازطریق تغییر در شیوه راه‌رفتن خود برای به حداقل رساندن درد خار پاشنه کمک بگیرد، خیلی زود با مشکلات دیگری در ناحیه پا، زانو، مفصل ران یا کمر و پشت بدن مواجه خواهد شد.

امیر مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار