آرمان اصفهان
14:14 - سه شنبه 09 شهریور 1400

اجرای محوطه سازی باغ و ویلا

  طراحی و اجرای محوطه سازی باغ و ویلا ، همیشه به عنوان یک پروژه تخصصی و حساس به حساب می‌آید که نیازمند مشاوره تخصصی و اجرای عالی توسط تیمی حرفه‌ای است. در هنگام طراحی محوطه سازی باید به نکات و اصول خاص و تاثیرگذاری توجه شود که همگی در کنار یکدیگر می‌توانند یک طرح خاص […]

 

طراحی و اجرای محوطه سازی باغ و ویلا ، همیشه به عنوان یک پروژه تخصصی و حساس به حساب می‌آید که نیازمند مشاوره تخصصی و اجرای عالی توسط تیمی حرفه‌ای است. در هنگام طراحی محوطه سازی باید به نکات و اصول خاص و تاثیرگذاری توجه شود که همگی در کنار یکدیگر می‌توانند یک طرح خاص و منحصر به فرد را به وجود آورند.

عوامل موثر در هنگام اجرای محوطه سازی باغ در اصل بسیار زیاد و متعدد هستند؛ که طراح باید با توجه به در نظر گرفتن شرایط محیطی، متراژ و دیگر عوامل تاثیرگذار در هنگام طراحی، به انتخاب بهترین و مناسب‌ترین طرح اقدام کند. در ادامه به یک سری از این عوامل تاثیرگذار در اجرای محوطه سازی باغ و ویلا اشاره خواهیم کرد.

محوطه سازی یا لند اسکیپ چیست؟

محوطه سازی به معنای زیباسازی یک محوطه یا فضای سبز است و در هنگام انجام این روند همیشه طراح تلاش می‌کند تا از آیتم‌ها و عناصر منحصر به فرد و خاصی استفاده کند تا نتیجه نهایی بسیار جذاب باشد. محوطه سازی یا لند اسکیپ می‌تواند برای محوطه باغ، ویلا، کافی شاپ، رستوران و حتی روف گاردن انجام شود. قطعاً باید به این مساله توجه داشت که اصول طراحی لند اسکیپ برای هر کدام از این فضاها با توجه به متراژ و نوع کاربری آن‌ها متفاوت است.

یک طرح محوطه سازی عالی و منحصر به فرد در اصل طرحی است که پاسخگوی تمام نیازهای کاربران در آن محیط باشد و کاربران از گذراندن اوقات فراغت خود در آن فضا لذت ببرند. عناصر مهمی در هنگام طراحی و اجرای محوطه باغ و ویلا نقش تاثیرگذاری را اعمال می‌کنند که عبارتند از:

  • نورپردازی
  • رنگ و تم رنگی
  • بافت
  • فرم فضا

این عناصر تاثیرگذار در طراحی را با توجه به شرایط زمین و فضای مورد نظر مشخص می‌کنند. به همین دلیل، طراحی و اجرای محوطه سازی احتیاج به مشاهده دقیق و بررسی کامل زمین دارد. ویژگی‌هایی که باید مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار بگیرند عبارتند از: زمین، توپوگرافی، شرایط جوی، کیفیت خاک، باد و جهت وزش باد و همچنین پوشش گیاهی آن منطقه همگی از عوامل تاثیرگذار به حساب می‌آیند.

اصول اجرای محوطه سازی باغ

در هنگام اجرای محوطه سازی باغ باید مراحل مشخصی را به ترتیب انجام داد تا در نهایت به نتیجه مورد نظر دست یافت. انجام و بررسی دقیق این مراحل در اصل ضامن موفق شدن طرح محوطه سازی است.

  • اندازه گیری مساحت و متراژ دقیق فضا

مرحله اول برای انتخاب یک طرح مناسب و عالی برای فضای باغ در اصل در نظر گرفتن فضای محوطه و متراژ باغ است. ممکن است شما طرحی را مد نظر داشته باشید که در متراژ کنونی باغ قابل اجرا نباشد و یا اینکه شکل اصلی فضای باغ نیازمند طراحی خاصی باشد. استفاده از اشکال هندسی منحصر به فرد در هنگام طراحی محوطه باغ کمک می‌کند تا طرح نهایی بسیار زیبا و جذاب به نظر برسد. همچنین، اجرای بسیاری از طرح‌ها نیازمند داشتن اطلاعات دقیق از متراژ و ابعاد فضا است.

  • انتخاب گل و گیاه و طرح کاشت

گل و گیاه همواره از عوامل اصلی در هنگام طراحی و اجرای لند اسکیپ به حساب می‌آید که با توجه به شرایط آب و هوایی فضای مورد نظر و نوع خاک زمین انتخاب می‌شوند. گل و گیاه باید علاوه بر ایجاد زیبایی در فضا، همواره طول عمر مفید زیادی داشته و با شرایط جوی آن منطقه هماهنگی و تناسب داشته باشند. همچنین، نحوه مراقبت از گیاهان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. باید انتخاب گل و گیاه در طراحی محوطه سازی با آگاهی و اطلاعات دقیق انجام شود.

  • سیستم آبیاری مناسب در محوطه سازی

قطعاً گیاهان و گل‌هایی که در یک محوطه سازی کاشته می‌شوند، احتیاج به نگهداری و آبیاری مداوم دارند. انتخاب سیستم آبیاری مناسب برای محوطه سبز در باغ و ویلا به عوامل متعددی بستگی دارد و می‌تواند به صورت یک واحد خاص و مشخص در تمامی مسیر باغ باشد یا اینکه از چند مدل ترکیبی استفاده شود. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سیستم آبیاری در فضای سبز احتیاج به مشاوره تخصصی و حرفه‌ای دارد.

ایرانادکور ، مرجع معماری و دکوراسیون داخلی در شیراز و جنوب کشور با بهره‌مندی از دانش و تخصص معماران و طراحان حرفه‌ای و همچنین داشتن سابقه‌ای طولانی و درخشان در زمینه طراحی و اجرای محوطه سازی باغ و ویلا در شیراز و جنوب کشور همواره تلاش می‌کند تا خدماتی خاص و منحصر به فرد را در این زمینه به شما عزیزان ارائه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین ایرانادکور تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان و تخصصی بهره‌مند شوید.

همچنین، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از بخش پروژه‌های اجرا شده توسط این تیم حرفه‌ای نیز بازدید فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار