آرمان اصفهان
08:12 - چهارشنبه 02 تیر 1400

جایگاه اخبار شهرسازی در تصمیم گیری شهری

اخبار و اطلاع رسانی نقش به سزایی در شفافیت نهاد ها و شرکت ها دارد. شهرسازی نیوز یک پایگاه خبری حوزه شهری است که با هدف افزایش شفافیت اقدام به اطلاع رسانی و پوشش اخبار شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی می کند. این نشریه تخصصی برخط دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ در عصر جدید همه ما متاثر از حضور پر رنگ شبکه های اجتاعی در پی بررسی اتفاقات اطراف و محیط پیرامون خود هستیم. اخبار شهرسازی و به طبع آن اخبار شهرداری ها نقش پر رنگی در زندگی ما ایفا می کنند. اما میزان تاثیر پذیری آن بر مدیران شهری تا چه حد مشهود است؟

مدیران شهری در جایگاه تصمیم گیران و تصمیم سازان هنگامی که متوجه شوند که اقدامات آنان به صورت روزمره توسط سایر شهروندان مسئولیت پذیر و دلسوز جامعه بررسی و ارزیابی می شود به صورت آگاهانه و هوشمندانه تری اقدام می کنند. به دلیل ساختار موجود که هر تصمیم گیر از دل مردم و با تایید شهروندان انتخاب می گردد، ادامه فرآیند موجود همواره نیازمند بررسی افراد می باشد. در دهه گذشته و با شکل گیری شوراهای شهر این مهم نقش قابل توجهی پیدا کرده است.

هرچند امیدواریم که دانشجویان شهرسازی با افزایش مهارت های خود بتوانند حضور پر رنگ تری در عرصه مدیریت شهری داشته باشند. هرچند برخی معتقدند که دانشجویان طراحی شهری به واسطه تسلط خود بر اسکیس طراحی شهری توانسته اند درک بهتری نسبت به فهم سه بعدی شهر پیدا کرده و دانشجویان برنامه ریزی و مدیریت شهری با تسلط بالای خود بر تئوری های شهری همواره در تلاش جهت کنترل و بهبود وضعیت شهرها هستند. اما واقعیت امراین فارغ التحصیلان نقش کمرنگی در مدیریت شهری داشته و هنوز نتوانسته اند به جایگاه مطلوب در مدیریت شهری دست یابند.

هرچند حضور افراد با تخصص های مخلتلف جهت مدیریت بهتر شهری نیاز امروزه شهرها است. شهر دارای ابعاد مختلف زیست محیطی، حمل و نقل وترافیک، ساختمان و … است. که حظور نماینده های مختلف و متخصص این رشته ها ضروری است.

در شهر هوشمند که دارای ابعاد گشترده ای است سرعت انتشار اخبار و شفافیت در اخبار همواره موضوع مهمی است که نیازمند توجه مدیران شهری بوده است. این موضوع در سنگاپور به عنوان الگوی شهرهای هوشمند مورد توجه بوده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ سامانه شفافیت در تصمیمات مدیران شهری اجرا شد. در این سامانه همه تصمیمات و همچنین قراردادهای بخش دولتی با بخش خصوص ذکر می گردد. لذا حضور اخبار شهرسازی در زندگی مردم و اطلاع رسانی به موقع نقش به سزایی در رشد اهداف شهر هوشمند نیز داشته است.

در نهایت پاسخ به این سوال که آیا اخبار شهرسازی و اطلاع رسانی حورزه شهری در کلان شهرهای ایران تاثیری بر فرآیند تصیم گیری دارد باید گفت بله! اخبار و حضور پررنگ رسانه ها تاثیر به سزایی بر شفافیت داشته و وجود شفافیت در مشارکت مردم تاثیر به سزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار