آرمان اصفهان
11:49 - دوشنبه 30 آذر 1394

داعش در حال گسترش

گاردین ادعا می کند که توانسته نقشه اصلی این گروه اسلامی را از طریق مرد تاجری به دست بیاورد که با داعش کار می کرد و با همراهی جواد التمیمی که کارشناس گروه های جهادی است توانست آن اسناد را ترجمه کند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ گزارش ها حاکی از آن است که داعش در کشورهای زیادی قلمرو خود را گسترده و در راه تثبیت خلافت خود به خوبی عمل کرده است.

یک گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا پیش بینی کرده این گروه تروریستی به همین روال در سرتاسر دنیا قلمرو خود را گسترش خواهد داد مگر آنکه در سوریه و عراق بخش زیادی از توانش را از دست بدهد.

این گزارش پیش از حملات پاریس توسط کاخ سفید تهیه شده بود و بلافاصله بعد از آن, قتل فرماندار بندر عدن در یمن توسط داعش رخ داد.

سرلشگر جعفر محمد سعد و شش نفر از بادیگاردهای او توسط بمبی که در ماشین وی کار گذاشته شده بود به همراه تمام کاروان موتوری اش کشته شدند.

یورش داعش به کشوری کوچک اما به لحاظ استراتژیکی مهم یعنی لیبی هم ترس و وحشت زیادی برای مردم آن منطقه ایجاد کرده است.

مقاومت این گروه تروریستی در راه تثبیت هویتش تنها با داشتن حکومت٬ خزانه٬ آموزش و روابط خارجی کامل خواهد شد.

همانطور که واضح است, لیبی به سکوی پرتابی برای داعش تبدیل شده که از طریق آن می تواند حملات بیشتری را به غرب و مرزهای یمن با آفریقا و عربستان سعودی رهبری کند٬ از طرفی امتیازات فراوان جغرافیایی و سیاسی برای این گروه و جاه طلبی های آنها به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش سایت خبری دیلی بیست، اکنون مشخص شده که داعش چگونه توانسته شبکه ای از گروه ها را داشته باشد که همه آنها برای پیروی از رهبرشان سوگند خورده اند و برای حضور در بسیاری از عملیات ها با هم در رقابت اند٬ و این باعث می شود که مأموریت آنها برای تثبیت یک خلافت در داخل این دولت به خوبی پیش برود.

باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده که به خاطر اتفاقات ناخوشایندی که رخ داده به خود آمده و گویی چشم و گوشش باز شده است٬ از «اشتون کارتر» ‌وزیر دفاع آمریکا و ژنرال «ژوزف دانفورد» فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا خواسته تا گزینه های جدیدی برای عقب راندن این گروه تروریستی تدارک ببینند.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری ها گفت :« گزارش اطلاعات نظامی ارتش آمریکا چیزهایی به ما نشان داده که تاکنون نمی دانستیم. در واقع جداول متعدد زیادی از کشورهای مهم در سرتاسر دنیا همراه گروه هایی که برای داعش سوگند وفاداری خورده اند و سایر گروه هایی که از آنها پیروی می کنند به ما نشان داده شد.

بر خلاف تلاش ها برای کم اهمیت جلوه دادن این شرایط٬ شکی نیست که یافته های مربوط به این گزارش ها برای دولت ها مثل یک شوک بوده است. نه تنها این گروه نخستین اطمینان خاطرها را از سوی کاخ سفید مبنی بر کنترل داعش در عراق و سوریه را نفی کرده و زیر سوال برده٬ بلکه عنوان می دارد توانایی این گروه تروریسیتی برای رشد و جذب نیرو و هوادار باعث ارتقاء سطح حملات بمب گذاری آنها شده است.

دوهفته قبل، کارتر هدف تأسیس سازمان فرماندهی نیروهای ویژه ایالات متحده (SOCOM) را اعلام کرد. او گفت که این تیم ۲۰۰ نفره قادر است اقدامات نظامی را در عراق و سوریه سازماندهی کند. در واقع این تیم می تواند حملات را از طریق ۵۰ تیم در نوار شمالی سوریه با دسته ای از چریک های تحت پوشش ایالات متحده که به نام ائتلاف عرب و سوریه شناخته شده اند پیش ببرد.

اتفاقات تروریستی و تیراندازی های اخیر, اوباما را بر آن داشت تا دوباره با ملت خود صحبت کند.

101

این سومین باری بوده که وی از زمان رسیدن به ریاست جمهوری چنین کاری انجام داده و این سخنرانی چهار روز بعد از روزی بود که سید رضوان فاروق ۲۸ ساله- زاده ایالات متحده- و همسر پاکستانی اش تاشفین مالک ۲۹ ساله در جشنی در شهر سن برناردینوی کالیفرنیا به روی مردم آتش گشودند و ۱۴ نفر را کشته و ۱۷ نفر دیگر را زخمی کردند. این زوج چند ساعت بعد طی تیراندازی و درگیری با پلیس کشته شدند.

اگر ثابت شود که این کشتار بزرگ تحت تحریک خشونت های گروه تروریستی داعش بوده یا ارتباطی با آن داشته است٬ می تواند مرگ بارترین حادثه در خاک ایالات متحده در دوران اوباما و از زمان حملات یازده سپتامبر به این طرف در نیویورک و واشنگتن باشد.

اوباما اظهار کرد که مسئولان باید با استفاده از قدرت خود٬ هر کاری برای یافتن فردی انجام دهند که دسیسه این حملات را بر ضد ایالات متحده چیده است و قاطعانه از شهروندان ایالات متحده محافظت کنند.

او حمله این زوج را در قالب «حرکت تروریسم که برای کشتن مردم بی گناه» طراحی شده بود سرکوب کرد و از طرفی آن را «مرحله جدیدی» در مبارزه علیه خشونت تروریست ها نامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ اف بی آی در حال شناسایی شبه نظامی هایی است که به داعش متصل بوده و مرز سوریه و عراق را تحت کنترل دارند و دسترسی گسترده ای به پایگاه های خود در بیرون از خاورمیانه دارند.

از جمله فعالیت های آنها مشارکت در حمله ۱۳ نوامبر در پاریس که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد ذکر گردیده است.

1023

چارلی ویمنتر٬ رئیس تحقیقات دانشگاه جورجیا استیت به این خبرگزاری گفت: سوای نظامی بودن یا بیخرد بودن شان٬ این تندروها تشنه به خون عمیقا در حال ارزیابی سازمان های سیاسی با زیرساخت های پیچیده و به خوبی برنامه ریزی شده هستند.

ایمن التمیمی٬ پژوهشگر دانشگاه و فردی که از طریق تاجرانی که با داعش فعالیت می کنند توانسته اسنادی از آنها را افشا کند گفت: «در واقع داعش پروژه ای است که برای حکمرانی تلاش می کند. نمی توان آن را صرفا نبردی بی پایان نامید».

از طرفی این گروه در جستجو و واکاوی امور مادّی است –اموری مانند سلامت٬ دانش تجارت٬ ارتباطات٬ مشاغل- و خط مشی ای را مبنی بر این اساس تعیین می کند که چگونه می توان سازمانهای یک حکومت از جمله ارتش٬ روابط عمومی و آموزش را ساماندهی کرد.

روزنامه گاردین ادعا می کند که توانسته نقشه اصلی این گروه اسلامی را از طریق مرد تاجری به دست بیاورد که با داعش کار می کرد و با همراهی جواد التمیمی که کارشناس گروه های جهادی است توانست آن اسناد را ترجمه کند.

در پستی در یک وبلاگ٬ التمیمی عنوان کرد که این سند بین ژوئن و اکتبر ۲۰۱۴ نگاشته شده است.

ژنرال استنلی مککریستال (ژنرال بازنشسته) که بر اساس گفته های گاردین فرمانده واحدهای ارتش بود (که به نابودی سازمان های تروریستی پیش از داعش در عراق از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۰۸ کمک کرد) گفت: اگر غرب٬ داعش را در قالب یک باند از قاتلان روانی تلقی می کند٬ ما به طور چشمگیری این خطر را به جان خریده تا آنها را خوار و خفیف سازیم».

منبع : thesun.co.uk

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار