آرمان اصفهان
09:38 - پنجشنبه 13 خرداد 1400

گیاه آپارتمانی در اتاق گیم چطور شما را از مرگ نجات می‌دهد؟

به گزارش آرمان اصفهان؛ گل ها و گیاهان در هر جایی زیبا به نظر می رسند. مخصوصا در محیط کار و یا فضاهایی که از دنیای واقعی فاصله گرفته ایم . خرید گل برای آپارتمان و دفتر کار باعث می شود تا فضای زندگی شما به یک خانه واقعی تبدیل شود. از فضای مجازی دور […]

به گزارش آرمان اصفهان؛ گل ها و گیاهان در هر جایی زیبا به نظر می رسند. مخصوصا در محیط کار و یا فضاهایی که از دنیای واقعی فاصله گرفته ایم . خرید گل برای آپارتمان و دفتر کار باعث می شود تا فضای زندگی شما به یک خانه واقعی تبدیل شود. از فضای مجازی دور می‌شوید و احساس واقعی بودن و خودمانی بودن به شما دست می دهد. یکی از فضاهایی که نیاز شدیدی به استفاده از گل های آپارتمانی دارد، گیمینگ روم ها یا اتاق های بازی حرفه ای هستند. در ادامه این مطلب می خواهیم بدانیم که چرا باید از گل و گیاه درGaming room استفاده کنیم و چه گیاهانی برای این محیط مناسب هستند؟

فواید نگهداری گل وگیاه در اتاق های گیمینگ

تصفیه کننده هوا

یکی از مزیت‌های بسیار فوق‌العاده گیاهان این است که می‌توانند به خوبی عمل تصفیه هوا را بدون هزینه و تولید آلودگی انجام دهند. تحقیقات نشان داده است که هوا در فضاهای بسته ۱۲ برابر از فضای باز آلوده‌تر است. گیاهان این آلاینده‌ها را به خود جذب کرده و کیفیت هوای شرکت، مطب و اداره را افزایش می‌دهند.

رطوبت محیط را افزایش می دهند.

گیاهان در فصول خشک سال آب جذب شده را در محیط به صورت رطوبت پخش میکنند و باعث می شوند تا اتاق بازی شما هوای دلپذیرتری را داشته باشد. این رطوبت از گلودرد، سوزش چشم، سر درد و… های احتمالی در اثر بازی های کامپیوتری را کمتر خواهد کرد. پس خرید گل چه به صورت گل های شاخه ای و چه به صورت گلدانی علاوه بر زیبایی به سلامت محیط بازی شما نیز کمک می کند.

بازدهی شما را بالا می برد.

پژوهشی در انگلستان نشان داده است که توجه به درس در کلاس‌هایی که دارای گیاهان مختلفی است تا ۷۰ درصد بیشتر است. در همین راستا در آمریکا نیز آزمایشی نشان می‌دهد که کارکنانی که در اتاق‌هایی با حداقل دو گلدان و یک دسته گل مشغول به فعالیت هستند تا ۱۵ درصد ایده‌های بیشتری نسبت به کارکنان دیگر تولید کرده‌اند. استفاده از گیاهان در اتاق یک گیمر می تواند راندمان او را بالاتر برده و باعث شود تا او دیرتر خسته شود.

کم شدن فشار خون و استرس در حین بازی

گیمر ها به دلیل تحرک پایین و تمرکز روی دنیای مجازی بیشتر در معرض آسیب های جسمی و روحی هستند. به همین دلیل باید برای جلوگیری از این موضوع به بهداشت جسم و روان خود در محیط بازی بیشتر توجه کنند. استفاده از گل و گیاه در اتاق گیمینگ به دلیل تولید اکسیژن و جذب انرژی منفی روی قلب تاثیر مستقیم داشته و باعث کاهش فشار خون و استرس افراد می شود.

حذف صداهای اضافی

یکی فاکتورهای اصلی اتاق گیمینگ، این است که از نظر صوتی عایق باشد. که برای این کار از دیوارهای آکوستیک و روش های نویزگیری و… استفاده می‌شود. یکی از کم هزینه ترین روش های کاهش صداهای اضافی محیط استفاده از گل های طبیعی و آپارتمانی است. هر ارتفاع گیاه بیشتر باشد تاثیر آن در حذف صداهای اضافی بیشتر خواهد بود.

اتاق های گیمینگ به دلیل داشتن نور کم و شاید هوای نسبتا نامناسب نیاز بیشتری به این گیاهان دارند. اما سوال اینجاست که :

چه گیاهان آپارتمانی برای نگهداری در گیمینگ روم ها مناسب است؟

سانسوریا یا زبان مادر شوهر!

اولین گیاه از گل های آپارتمانی مقاوم به نور کم که به معرفی آن خواهیم پرداخت، سانسوریا یا گل شمشیری (Sansevieria) است که به خاطر داشتن برگ‌های آبدار و بلندش به زبان مادر شوهر نیز معروف است! این گیاه جزو 15 گیاه برتر در تصفیه هوا شناخته شده است.

سانسوریا را می‌توان در فضاهایی بدون نور طبیعی نیز رشد داد و توانایی این گیاه برای سازگاری در محیط‌های بسیار کم نور مثل اتاق گیمینگ بی‌بدیل است. اگر چندین گل سانسوریا را در خانه داشته باشید دیگر نیازی به دستگاه‌های تصفیه هوا نخواهید داشت. این گیاه دارای گونه‌های مختلفی است که به شرح زیر هستند:

• سانسوریا پاکوتاه

• مهتابی

• نیزه‌ای، لوله‌ای یا مخملی

• ابلق

• شمشیری سبز

یکی دیگر از مزیت‌های داشتن گل سانسوریا در اتاق گیمرها این است که برخلاف اکثر گیاهان، این گل در شب اکسیژن خالص تولید می‌کند که می‌تواند خوابی راحت و آسوده را برای شما به ارمغان آورد. آبیاری سانسوری در روزهای گرم سال هر هفته یک بار است و در روزهای سرد سال هر دو هفته یک بار، به طوری که بین دو آبیاری خاک کاملا خشک باشد.

زامیفولیا یا گلِ ZZ !

یکی دیگر از گل های مناسب برای طراحی یک گیمینگ روم گیاه زامیفولیا (Zamiifolia) است که به دلیل بومی بودن این گل به شرق آفریقا مخصوصا زنگبار به گیاه زِ زِ (ZZ) نیز معروف شده‌است. این گیاه جزو مقاوم‌ترین گیاهان در شرایط بد اعم از نور کم و بی‌آبی است. این گیاه به آبیاری آنچنانی احتیاج ندارد، تا حدی که آبیاری بیش از حد، می‌تواند به نابودی این گیاه زیبا و لوکس منجر شود. برگ‌های این گل بسیار براق هستند و جزو گل‌های تزئینی به حساب می‌آیند.

پتوس یا پیچک شیطان!

از این گیاه می‌توانید حتی در آشپزخانه، حمام و زیرپله خانه خود استفاده کنید. پتوس یا پیچک شیطان (Devil’s Ivy) در تصفیه کربن مونو اکسید هوا بسیار شهرت دارد و از آنجایی که شرایط نگهداری آن بسیار آسان است، یک گل آپارتمانی ایده‌آل برای اتاق بازی به حساب می‌آید.

نخشید یا همان آگلونما

این گیاه نیاز شدیدی به رطوبت دارد و برای نگه‌داری آن در تابستان نیاز است آب را بروی برگ‌های آن افشره کنید. آگلونما (Aglaonema) دارای رنگ‌بندی‌های متنوعی از جمله صورتی، سبز، نقره‌ای و طلایی است که رنگ صورتی بیشترین طرفدار را دارد. هرچه برگ‌های آگلونما رنگی‌تر باشد، نیاز به نور آن نیز افزایش مییابد. اما مانند گل های آپارتمانی مقاوم به نور کم دیگر تا ده روز بدون آب نیز می‌توانند دوام بیاورند.

لیندا یا دم اسبی

به دلیل شباهت آن به درخت نخل، لیندا را با نام نخل دم اسبی هم میشناسیم. این گیاه که متعلق به آمریکای مرکزی است، به آب‌و‌هوای بیابانی عادت دارد. لقب کم‌توقع‌ترین گیاه آپارتمانی شاید درخور لیندا باشد اما توجه کنید اگر گیاه دیگری بروی آن سایه بیاندازد قهر خواهد کرد! همچنین جویدن برگ لیندا توسط کودکان و حیوانات خانگی بی‌خطر است، پس هرچه سریع‌تر برای داشتن یک اتاق گیمینگ ساده، یک لیندا تهیه کنید!

شامادورا الگانس

الگانس (Chamaedorea elegans) از تیره نخل‌ها است و لقب صبورترین گیاه آپارتمانی را به یدک می‌کشد. شما می‌توانید شامادورا را چه در داخل خانه چه در باغچه بکارید و با نور کم و حتی نور مصنوعی نیز می‌توانید شاهد رشد الگانس باشید! این گیاه مهربان است و می‌تواند تا چندین روز حتی هفته بدون آبیاری زندگی کند، اما اگر به آن بیش از حد مهربانی کنید ممکن است از بین برود.

برگ‌انجیری یا پنیر سوئیسی!

این گیاه متعلق به کشور مکزیک است و ربطی به انجیر، پنیر و سوئیس ندارد! ایرانیان به اشتباه به مونسترا (Monestra) لقب برگ انجیری داده‌اند، چرا که اصلا شبیه به برگ درخت انجیر نیست و با فیلودندرون (Philodendron) که بیشتر شبیه به برگ درخت انجیر است اشتباه گرفته شده است. محل نگهداری نیمه سایه با آبیاری کم و منظم بهترین شرایط برای پنیر سوئیسی شما خواهد بود!

منبع: http://bit.ly/gaming-room-plants

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار