آرمان اصفهان
۱۱:۳۱ - پنجشنبه ۰۵ فروردین ۱۴۰۰

ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع ساندویچ پانل به شمار می‌رود که مرکب و سبک است و از سه لایه تشکیل شده است. همچنین این ساختار چند لایه از ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار است و پایداری بالاتری نسبت به جمع تک تک لایه‌های خود دارد. ساندویچ پانل‌های آریا بارون توس متناسب با کاربردهای مختلف در دو […]

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع ساندویچ پانل به شمار می‌رود که مرکب و سبک است و از سه لایه تشکیل شده است. همچنین این ساختار چند لایه از ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار است و پایداری بالاتری نسبت به جمع تک تک لایه‌های خود دارد.

ساندویچ پانل‌های آریا بارون توس متناسب با کاربردهای مختلف در دو نوع ساندویچ پانل‌های دیواری و ساندویچ پانل‌های سقفی تولید می‌شوند. برای اینکه بدانید ساندویچ پانل سقفی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

امروزه با توجه به قیمت بالای انرژی و به جهت جلوگیری از هدر روی سرمایه‌های ملی، یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از ساندویچ پانل‌های پلی اوریتان سقفی است. این نوع ساندویچ پانل‌ها به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند عایق بندی صدا و صوت، انرژی و… کاربرد بسیاری دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در گذشته سقف و دیوار ساختمان‌ها را از مصالحی مانند تیغه‌های آجری می‌ساختند اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ساندویچ پانل‌های سقفی پلی اوریتان که یک نوع سقف پیش ساخته مدرن است و به دلیل مقاومت و سبک بودن و همچنین مزیت‌هایی که دارد در بین فعالان در زمینه ساخت و ساز با استقبال زیادی رو به رو شده است.

انواع ساندویچ پانل سقفی؟

ساندویچ پانل‌های سقفی در انواع مختلفی چون پانل سقفی ساده، پانل سقفی ذوزنقه، پانل سقفی طرح سفال، پانل سقفی پیچ پنهان و پانل سقفی شادولاین وجود دارند. آریا بارون این نوع از ساندویچ پانل‌ها را در طرح‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌کند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ساندویچ پانل‌های سقفی چه ویژگی‌هایی دارند؟

 • از ایمنی بالا در برابر زلزله برخوردار است.
 • آسیب پذیری بسیارکم در مقابل هرگونه حادثه را دارند.
 • در برابر رطوبت مقاوم است زیرا خاصیت انقباض و انبساط خیلی پایینی دارد.
 • عایق فوم پلی اوریتان در برابر آلودگی مقاوم است.
 • ساندویچ پانل‌های سقفی برای تمام مناطق آب و هوا و شرایط اقلیمی مناسب و قابل اجرا است.
 • سازگار با محیط زیست است و یکی از دلایل این ویژگی دودزا نبودن آن است.
 • به دلیل استفاده از ورق آلوزینک در برابر زنگ زدگی مقاوم است.
 • به دلیل استفاده از فوم پلی یورتان در مقابل حشرات، آلودگی میکروب‌ها و باکتری‌ها به مقاومند.

دلایل استقبال و استفاده از ساندویچ پانل‌های سقفی

استفاده از ساندویچ پانل‌های سقفی دلایلی دارد و آن هم عوامل محیطی داخلی و خارجی مانند نور خورشید، صدا و صوت، رطوبت هوا و باران و برف در سقف ساختمان‌های صنعتی، تجاری، کشاورزی و کارخانجات است. همچنین به موارد مهم دیگری مانند طول عمر بالا، تنوع رنگی، قابل شستشو و مقرون به صرفه بودن پانل‌های سقفی می‌توان اشاره کرد. کاربرد و مصارف ساندویچ پانل‌های سقفی بیشتر صنعتی است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سفقی

لایه‌های بیرون و درونی یا به عبارت دیگر رویه و زیره پانل‌های سقفی از ورق‌های گالوانیزه، آلوزینک، استنلس استیل، آلومینیوم، مس و یا P.V.C ساخته می‌شوند. قابل ذکر است فوم پلی اوریتان تزریقی با کلاس مقاومت در برابر آتش سوزی B1 و B2 در استاندارد DIN4102 و فشردگی (دانسیته) 40kg/ m3 در بین دو ورق تزریق می‌شود. پانل‌های سقفی متناسب با سفارش مشتریان در ضخامت‌های 15 تا 250 میلیمتر و عرض‌های 90 تا 110 سانتیمتر و طول‌های دلخواه و رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون تولید می‌شوند.

ساندویچ پانل‌های سقفی در چه مواردی کاربرد دارد؟

به جهت پوشش دهی به سقف کانکس‌های پیش ساخته، سوله‌های ورزشی، سوله‌های صنعتی، ساختمان‌های ویلایی، آشیانه‌های هواپیما و همچنین در تمام ساختمان‌های صنعتی و پیش ساخته کاربرد بسیار دارند. علاوه بر این برای پوشش سقف کانتینرهای حمل و نقل یا انواع سردخانه‌های ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین با عایق پشم سنگ (راکوول)

(Rock, Stone wool) پشم سنگ از الیاف معدنی تشکیل شده است. به همین دلیل گاها آن را Mineral Wool هم می‌نامند. نکته مهمی که وجود دارد این است که مواد اولیه این عایق کاملاً طبیعی است و با محیط زیست سازگاری دارد.

در اکثر کشورهای دیگر تخفیف ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که عایق آن‌ها با راک وول (پشم سنگ) باشد در نظر گرفته می‌شود. از ویژگی‌های خاصی که عایق پشم سنگ دارد این است که علاوه بر داشتن مقاومت بالا در برابر آتش از ضریب انتقال حرارت پایینی نیز برخوردار است. همچنین ویژگی دیگر آکوستیکی (عایق صدا) را دارا است. از این عایق به جهت جلوگیری از انتقال ارتعاشات و رد و بدل شدن صدا درکلاس‌های آموزش، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های همایش، سینماها، استودیوهای صدابرداری، ایستگاه‌های مترو، زیر ریل‌ها، فرودگاه‌ها و… استفاده می‌شود وکاربرد فراوانی دارد.

انواع مدل‌های ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین آریا بارون توس

 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ایتالیا- طرح دو رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح نروژ- دو رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح آلمان- دو رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ترک دو رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ایتالیا- دو رو ورق آلومینیومی
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح آلمان- دو رو ورق آلومینیومی
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ترک- دو رو ورق آلومینیومی
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح نروژ- دو رو ورق آلومینیومی
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ایتالیا- یک رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح اسپانیا- یک رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح آلمان- یک رو ورق
 • ساندویچ پانل‌های سقفی شادولاین طرح ترک یک رو روق

انواع مدل‌های سقفی پشم سنگ آریا بارون

 • ساندویچ پانل‌های سقفی پشم سنگ- مدل آلمان- با تزریق دو لبه
 • ساندویچ پانل‌های سقفی پشم سنگ- مدل آلمان- بدون تزریق دو لبه
 • ساندویچ پانل‌های سقفی پشم سنگ- مدل ایتالیا- با تزریق دو لبه

ساندویچ پانل‌های سقفی پشم سنگ- مدل ایتالیا- بدون تزریق دو لبه

ساندویچ پانل پشم سنگ با دو لبه کنار پلی یورتان

پشم سنگ یک عایق ایده آل شناخته می‌شود که با داشتن ویژگی‌های برتر باعث شده است از این ماده در تولید ساندویچ پانل‌های سقفی و ساندویچ پانل‌های دیواری استفاده شود. پشم سنگی که در تولید ساندویچ پانل‌ها از آن استفاده می‌شود، ساختار لایه‌ای و انعطاف پذیر دارند که در نهایت نمی‌تواند ارتباط ثابت و مستحکمی را در بین محل فاق و زبانه و یا هم پوشانی ایجاد کند. پیش از این برای رفع این مشکل، در محل فاق و زبانه‌ها برای اتصال ورق رویه به زیره با تحمل مشکل بزرگ‌تر ایجاد پل حرارتی، از وزق فلزی استفاده می‌شده است.

 

چرا ساندویچ پانل‌های سقفی نسبت به مصالح سنتی برتری دارند؟

در واقع دلیل اینکه ساندویچ پانل‌های سقفی برتری بیشتری نسبت به مصالح سنتی و قدیمی دارند این است که ساختار این محصول متفاوت است. ساندویچ پانل‌ها با برتری‌هایی که دارند به یکی از مصالح محبوب و پر طرفدار در زمینه ساخت و ساز تبدیل شده است. در حال حاضر این نوع از پانل‌ها علاوه بر اینکه در صنایع مدرن استفاده می‌شوند در بازسازی ساختمان‌های قدیمی هم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برتری ساندویچ پانل‌ها شامل مواردی چون ایمن و مقاوم بودن در برابر خوردگی، سرعت در حمل و نصب، کیفیت، زیبایی نهایی سازه، عایق صوت و حرارت، انعطاف پذیری مواد مصرفی و چند منظوره بودن استفاده از ورقه‌ها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار