آرمان اصفهان
09:33 - دوشنبه 30 آذر 1394

وضعیت زرد بین بروکسل و لندن

اروپای واحد معتقد است هرگونه امتیازی که به لندن در این خصوص داده شود، به مثابه پتکی خواهد بود که بر هویت اروپای واحد وارد می‌شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ نشانه‌های تمایل شهروندان انگلیسی مبنی بر خروج از اروپای واحد بیش از هر زمان دیگری مشاهده می‌شود. همین مسئله نگرانی‌هایی را در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برانگیخته است.
نظرسنجی اخیر صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد نیمی از شهروندان این کشور خواستار خروج کشورشان از اتحادیه اروپا و جدایی لندن از قاره سبز هستند.
این نظرسنجی‌ و نظرسنجی‌ها دیگر نشان می‌دهد در میان نیم دیگری از شهروندان که مخالف خروج از اتحادیه اروپا هستند نیز شکاف‌هایی وجود دارد. به‌عنوان مثال برخی شهروندان انگلیسی هنوز تصمیم خود را در این خصوص اتخاذ نکرده‌اند.
با این حال نشانه‌های تمایل شهروندان انگلیسی مبنی بر خروج از اروپای واحد بیش از هر زمان دیگری مشاهده می‌شود.

همین مسئله نگرانی‌هایی را در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برانگیخته است، نگرانی‌هایی که با گذشت زمان تشدید
می‌شود.
اخیرا برخی منابع خبری مدعی شده بودند دیوید کامرون آماده است از برخی خواسته‌های اولیه خود درخصوص اصلاح ساختار مهاجرت کارگران عقب‌نشینی کند اما دفتر نخست وزیر انگلیس این ادعا را قویا تکذیب کرد.
به نظر می‌رسد هنوز زمان عقب‌نشینی طرفین از مواضع خود در این مذاکرات پیچیده فرانرسیده است. برخی کارشناسان معتقدند اگر قرار باشد تحولی در این خصوص صورت گیرد، باید آن را به سال ٢٠١۶ میلادی موکول کرد. سالی که احتمالا مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر اصلاحات مدنظر کامرون یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا وارد فاز تازه‌ای خواهد شد.

آنچه مسلم است اینکه تنش انگیس و اروپای واحد در سال آتی وارد مرحله جدیدی خواهد شد.
صورت‌بندی بحران فعلی انگلیس و اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که یکی از دو طرف ناچار به عقب‌نشینی از مواضع خود هستند. در غیر این صورت برگزاری همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
بدیهی است که گذشت زمان نیز در این خصوص به سود موافقان خروج از اتحادیه اروپا خواهد بود زیرا اروپای واحد هم‌اکنون در سخت‌ترین زمان خود (به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی) قرار دارد. از این رو اقبال شهروندان انگلیسی درباره ادامه عضویت در اروپای واحد رو به افول است.
هم‌اکنون انگلیس اصرار به دریافت امتیازاتی ویژه در موضوع مهاجران، کارگران، قراردادهای مالیاتی و… دارد. امتیازاتی که اگر به لندن داده شود، انگلیس به عضوی ویژه در اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد. در این صورت اساس و پایه اروپای واحد که بر اساس برابری کشورهای عضو آن شکل گرفته است بر هم خواهد
ریخت.
اروپای واحد معتقد است هرگونه امتیازی که به لندن در این خصوص داده شود، به مثابه پتکی خواهد بود که بر هویت اروپای واحد وارد می‌شود.

از این رو افرادی مانند آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و ژان کلود یونکر کمیسیونر اروپای واحد هر دو با این موضوع مخالف هستند. در مقابل، لندن معتقد است تا این امتیازات به انگلیس داده نشود، عضویت در اتحادیه اروپا معنا و مفهومی نخواهد داشت. بدیهی است که در این چالش دوجانبه یکی از طرفین باید از مواضع خود عقب‌نشینی کند.
در این میان راه‌حل سومی متصور نیست. برخی کارشناسان و تحلیلگران معتقدند در نهایت رسیدن به راهکاری دیگر میان طرفین عملا امکان‌ناپذیر خواهد بود. در گفتگوهای روز پنجشنبه این هفته چشم‌انداز خروج یا ماندن انگلیس در اروپا تا حد زیادی مشخص خواهد شد. چشم‌اندازی که حداقل در برهه زمانی فعلی چندان روشن نیست.

تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار