آرمان اصفهان
۱۵:۳۳ - دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸

ایمن سازی محیط کار از مهمترین ابزارهای ارتقاء بهره وری است

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توجه به ایمن سازی محیط کار و انجام اقدامات پیشگیرانه یکی از مهمترین ابزارهای ارتقای بهره وری و تضمین کننده حقوق کارگران است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ «امیرعباس پرکنی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بطور مشخص مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار این وزارتخانه متولی گسترش و ارتقای فرهنگ ایمن سازی محیط کار و صیانت منابع انسانی و مادی بخش مولد اقتصاد ملی و پیشگیری از وقوع حوادث و بیماری های شغلی است.

وی همچنین اظهارداشت: برای رسیدن به این هدف مهم دو سرفصل در شرح وظایف اصلی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به حکم قانون کار قرار گرفته که یکی آموزش های ایمنی و دیگری تست ماشین ها، دستگاه ها و وسائل حفاظت فردی است.

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تنها متولی آموزش های ایمنی در تمامی واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و کشاورزی سطح کشور همین مرکز است.

وی در ادامه به ماده ۹۰ قانون کار اشاره کرد وافزود: طبق این ماده تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند لوازم حفاظت فنی و بهداشتی را وارد یا تولید کنند باید مشخصات وسایل را حسب مورد همراه با نمونه های آن به وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال و پس از تائید به ساخت یا وارد کردن این وسایل اقدام کنند.

پرکنی تصریح کرد: بدین جهت آزمایشگاه های بسیار مجهزی برای تست وسائل حفاظت فردی در کشور راه اندازی شده و تمامی تولیدکنندگان و وارد کنندگان این وسائل مکلفند قبل از اینکه وسائل خودرا در سطح کشور توزیع کنند باید تائیدیه مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به حکم ماده ۹۰ قانون کار اخذ کنند.

وی ادامه داد: وسائل حفاظت فردی شامل عینک ایمنی، ماسک ایمنی، کفش های ایمنی، دستکش های ایمنی، لباس کار ایمنی، گوشی های حفاظتی، انواع طناب های ایمنی، کلاه ایمنی و … است.

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه وسائل مزبور ارتباط مستقیم با جان و سلامت شغلی کارگران دارد، یادآورشد: تمامی کارگاه های تولیدی و صنعتی که می خواهند این تجهیزات را خریداری و در اختیار کارگران قرار دهند که یک الزام قانونی است مکلفند تجهیزاتی را از سطح بازار تهیه کنند که تائیدیه این مرکزی را داشته باشد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۰,۱۰ به مدت ۴۵ دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار