آرمان اصفهان
17:16 - یکشنبه 20 دی 1394

خدا چه زمانی ما را یاد می کند؟

هر که خواهد در قیامت ثواب کامل بیابد در وقتى که مى‌خواهد از مجلسی برخیزد،‍ بگوید: «سُبْحانَ رَبِّکَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمّا یَصِفوُنَ وَ سَلامٌ عَلَى الْمُرْسَلینَ وَالْحَمْدُ… رَبِّ الْعالَمین»

به گزارش آرمان اصفهان، شاید برایتان پیش آمده که سوار اتوبوس باشید یا جمعتان جمع باشد و آن وسط یکی راه و بی‌راه با چند جمله کوتاه، همه را به ذکر صلواتی یا قرائت فاتحه‌ای فرا بخواند. هرچند که این روزها دیدن چنین صحنه‌ها خیلی کم شده، اما اگر هنوز هم، دور و برتان، چندتا از آن پیرهای اهل دل باشد، حتما این عادت اخلاقی را در آن‌ها دیده‌اید.
روایت می‌کنند که نبی‌مکرم اسلام(ص) از هیچ مجلسى برنمى‌خاستند هرچند تعداد اندکى نشسته بودند تا اینکه ٢۵‌مرتبه استغفار مى‌کردند و می‌فرمودند: بشتابید به سوى باغ‌هاى بهشت؛ یعنی حلقه‌ها و جمع‌هایی که در آن‌ها یاد خدا می‌کنند. همچنین در حدیث معتبر ازآن حضرت داریم که می‌فرمایند: «یاد‌کننده خدا در میان غافلان، مانند کسى است که جهاد کند در راه خدا در هنگام گریختن دیگران و چنین کسى ثواب او بهشت است».
امام‌جعفرصادق(ع) هم دراین باره می‌فرمایند: هر مجلسى که در آن نیکوکاران و بدکاران جمع شوند و برخیزند و یاد خدا را در آن مجلس نکنند، آن مجلس در قیامت باعث حسرت و ندامت آنان خواهد بود. و باز از آن حضرت داریم که می‌فرمایند: «حق‌تعالى فرمود: اى فرزند آدم مرا یاد کن در مجمع مردم تا تو را یاد کنم در مجمعى که بهتر از مجمع تو باشد».
امام‌محمدباقر(ع) هم برای فیض بردن از مجالس می‌فرمایند: هر که خواهد در قیامت ثواب کامل بیابد در وقتى که مى‌خواهد از مجلسی برخیزد،‍ بگوید: «سُبْحانَ رَبِّکَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمّا یَصِفوُنَ وَ سَلامٌ عَلَى الْمُرْسَلینَ وَالْحَمْدُ… رَبِّ الْعالَمین» که این کفاره گناهان آن مجلس است.

و باز از آن حضرت داریم که در توراتى که تغییر نیافته است، نوشته است؛ حضرت موسى(ع) از پروردگار سوال کرد: خداوندا مجلسى چند بر من مى‌گذرد و تو را عزیزتر و جلیل‌تر از آن مى‌دانم که در آن مجلس یاد کنم. حق‌تعالى در جواب فرمود که یا موسى نام من بردن و یاد من کردن در همه حال نیکوست.

امیرمقدم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار