آرمان اصفهان
۱۶:۰۲ - پنج شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۸

تحلیلگر گرجستانی:

روسیه در انتقال گاز ایران از مسیر ارمنستان همراهی نخواهد کرد

جلاو اسادزه: مالک سیستم انتقال گاز ارمنستان شرکت گاز پروم است و من بعید میدانم این شرکت به رقیب خود اجازه این انتقال را بدهد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ چندی است که بحث های زیادی در محیط رسانه ای ارمنستان از توافق نیکول پاشینیان برای تبدیل شدن ارمنستان به مسیرانتقالی گاز ایران و نیز آمادگی طرف ایرانی برای این همکاری سه جانبه بین ایران، ارمنستان و گرجستان وجود دارد. برخی کارشناسان به غیر فنی بودن و غیر اقتصادی بودن این توافق معتقدند و میگویند این توافق صرفاً با هدف انتقال گاز ایران به اروپاست که در این صورت حضور روسیه را نیز باید در نظر گرفت.

جلاو اسادزه، سیاستمدار گرجستانی و سر دبیر خبرگزاریtflis blak sea prss در مصاحبه با سایت ۱-in.am ارمنستان گفت: با توجه به اینکه شرکت گازپروم مالک سیستم انتقال گاز ارمنستان است، انتقال گاز ایران به اروپا توسط یک شرکت دیگر امکان پذیر نیست.

واسادزه در پاسخ به این سؤال که همکاری ایران، ارمنستان و گرجستان در زمینه انتقال گاز تا چه حدی جدی است و دیدگاه گرجستان نسبت به این فرصت چگونه است گفت: من نمیتوانم درباره ی دیدگاه گرجستان صحبت کنم ولی به اعتقاد خودم ایران یک کشور مهم برای گرجستان است و البته ارمنستان به عنوان تنها راه ارتباطی دو کشور از مهمترین شرکای آنهاست. ولی همانطور که میدانید ایران رابطه خوبی با آمریکا ندارد.

وی در رابطه با اهمیت ایران در سیاست های منطقه ای تجاری با اشاره به سیاست های چین گفت: دولت چین چند سالی است که برنامه ها وسرمایه گذاری خوبی را در زمینه توسعه راههای ارتباطی انجام داده است. نباید فراموش کنیم که چین بیش از پنج سال است ، راه ابریشم را که از پاکستان و ایران عبور کرده وبه خلیج فارس می رسد و از آنجا به جنوب قفقاز متصل میشود. آذربایجان و ارمنستان دو بال ارتباطی در این منطقه هستند ولی کیفیت راههای آذربایجان در مقایسه با ارمنستان و گرجستان به مراتب بهتر است. پتانسیل تجاری آسیای مرکزی و منطقه خود مختار اویغور -سین کیانگ و با توجه به رغبت چین به توسعه تجارت در مناطق غربی خود ، با بهبود کفییت و توسعه راههای ارتباطی ، سرزمین ما میتواند به یک مسیر حمل و نقل راحت تبدیل شود.

وی در مورد عملی شدن، مسیر انتقالی گاز ایران از ارمنستان و گرجستان گفت: مالک سیستم انتقال گاز ارمنستان شرکت گاز پروم است و من بعید میدانم این شرکت به رقیب خود اجازه این انتقال را بدهد. هرچند از لحاظ جغرافیایی همکاری ایران، ارمنستان و گرجستان در زمینه انتقال گاز منطقی به نظر میرسد ولی بدون رضایت روسیه این انتقال غیر ممکن است. عوامل زیادی وجود دارد که مانع بازنگری در قرار داد شرکت گاز پروم و ارمنستان میشود. چرا که بازنگری در این قرار داد به منزله تغییر در روابط روسیه و ارمنستان است.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار