آرمان اصفهان
۱۷:۵۰ - پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷

رئیس صندوق رفاه اعلام کرد:

تاسیس شرکت های دانش بنیان در دانشگاه های بهارستان راهی به سوی اشتغال پایدار

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: تاسیس شرکت های دانش بنیان، کمک به پیشرفت و توسعه علم، اشتغال و کار آفرینی جوانان تحصیل کرده و هم چنین درآمدزایی در دانشگاه فراهم می شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ ذوالفقار یزدان مهر در جمع اعضای شورای اسلامی شهر بهارستان و ریاست سه دانشگاه این شهر اظهار کرد: پیوند مراکز آموزشی با شورای شهر در زمینه آسیب شناسی مشکلات و معضلات شهری، و تهیه یک سند راهبردی مبتنی بر علم که منجر به توسعه جامع و متوازن در شهر بهارستان باشد، می تواند یادگار بزرگی در شهر بهارستان از سوی دوره پنجم شورای اسلامی باشد .

وی که در ابتدای جلسه به گزارشات، درخواست و نظرات اعضای شورای شهر و مدیران سه دانشگاه دقت نظر داشت گفت: بهارستان شهر جدیدی است که می توان آن را ایران کوچک نامید، شهری که سر ریز جمعیت اصفهان است و نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد،اگر بتواند از چهارچوب و کیفیت خوب آموزشی برخوردار باشد،می تواند پذیرای دانشجویان بیشتری شود .

رئیس صندوق رفاه ادامه داد: امروز ما از نسل اول و دوم توسعه علم گذشته ایم و در نسل سوم جامعه دانشگاهی قرار داریم، نسلی که مهارت محور هستند و علاقه مند به رشته های کاربردی،رشته هایی که به اشتغال فارغ التحصیلان کمک کند، زیرا ما قصد نداریم فارغ التحصیلان بدهکار و بیکار در جامعه داشته باشیم .

یزدان مهر با اشاره به اشباع شدن بازار کار برخی رشته های دانشگاهی افزود:دانشگاه نسل چهارم باید  جامعه محور باشد ، یعنی بتواند برای مشکلات جامعه راه حل معرفی کند ، به طور مثال:تنوع فرهنگی و قومیتی که در شهر بهارستان وجود دارد می تواند هم فرصت باشد و هم تهدید و دانشگاه های این شهر هستند که می توانند با نگاه علمی به این مساله این فرصت را به مسولان شهر بهارستان و استان اصفهان مطرح کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم،تحقیقات فناوری تصریح کرد: یا توجه به اینکه جمعیت شهر بهارستان،قشر جوان و اکثرا تحصیل کرده هستند،به اعضای شورای شهر پیشنهاد می کنیم که نسب به نیازهای اقشار مختلف مردم در سنین مختلف حساس باشند و برای آنها نیز برنامه داشته باشند .

یزدان مهر ادامه داد:با توجه به اینکه ۱.۵میلیارد دلار در صندوق ملی کشور برای اشتغال جوانان و  فارغ التحصیلان اختصاص داده شده است و از طرفی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری بودجه مناسبی در بحث شرکت های دانش بنیان دانشگاهی در نظر گرفته اند و در همین راستا فرصت های بسیار خوبی برای دانشگاه های شهر بهارستان فراهم خواهد شد .

وی مجدد با پتانسیل جوان و تحصیل شهر اشاره کرد و گفت: فارغ التحصیلان می توانند با تاسیس شرکت های دانشگاهی که ۶۰ درصد سهام برای دانشگاه و ۴۰ درصد برای دانشجو سهام لحاظ می شود، و کمک به پیشرفت و توسعه علم، اشتغال و کار آفرینی و هم چنین درآمدزایی در دانشگاه فراهم می شود و در کنار این پروژه ، می توان گام های موثری  طرح های بوم گردی، گردشگری و اشتغال پایدار داشته باشید .

یزدان مهر در خصوص تسهیلات و وام دانشجویی نیز گفت: وام شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی دو برابر شده است، و خطاب به ریاست دانشگاه های غیر انتفاعی بهارستان، ره آورد این سفر برای تسهیل در رفع مشکلات دانشجویان، هر تعداد دانشجو متقاضی وام شهریه دارید اسامی را به صندوق رفاه بدهید ما وام را پرداخت خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: دانشگاه پیام نور بهارستان نیز نامه درخواست بودجه وام دانشجویان  را برایمان ارسال کنند، امیدواریم به کلیه متقاضیان واجد شرایط در اسرع وقت وام تعلق بگیرد.

رئیس صندوق رفاه از افزایش سرانه یارانه تغذیه هر دانشجو در مراکز آموزش عالی خبر داد و گفت: این سرانه رشد دو برابری داشته است و هم چنین در بحث تامین اقلام اساسی ، شرکت های بازرگانی دولتی براساس نیازی که دانشگاه ها اعلام کرده اند با قیمت دولتی موادغذایی اولیه غذای دانشجویان را تامین شود.

وی نسبت به درخواست تامین اعتبار ریاست دانشگاه پیام نور بهارستان خاطرنشان کرد: این دانشگاه با وجود ۸۰۰ دانشجو سرانه بسیار پایینی دریافت می کند و از محل کمک های ویژه ما به این دانشگاه کمک مستقیم خواهیم کرد.

یزدان مهر اضافه کرد: در خصوص افزایش رشته های تحصیلی و رشته هایی که در این شهر متقاضی دارد، نیازسنجی شود و ترجیحا رشته های مهارت گرا و کاربردی پیشنهاد شود، نامه درخواست برایمان بنویسید که با مسئول آموزش مطرح کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار