آرمان اصفهان
۱۴:۱۲ - جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷

هر سال؛

۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان نیاز است

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای اجرایی شدن کامل قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال نیاز است، گفت: در حال حاضر در قانون برای این امر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش آرمان اصفهان؛  وحید قبادی دانا ظهر امروز در همایش ازدواج ناشنوایان در اصفهان با اشاره به اینکه وجود خانواده‌های معلول‌دار نشان دهنده کم کاری مسئولان است، اظهار داشت: با وجودی که خوشبختانه در قانون برنامه ششم توسعه، موضوع ژنتیک و پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی پیش بینی شده است و آئین‌نامه اجرایی آن توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده، اما موظف هستیم که در این زمینه دقت و بررسی‌های بیشتری بر خانواده‌های ریسک بالا انجام شود.

وی افزود: برای فرزندآوری، مراجعه مستمر به مراکز مشاوره ژنتیک لازم و ضروری است، البته باید پیش از ازدواج این امر صورت گیرد؛ کلیه مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنیتک رایگان انجام می‌شود و هزینه آن از سوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه تنها دلیل معلولیت در کشور به نبود آزمایش و مشاوره ژنتیک ختم نمی‌شود، گفت: بسیاری از معلولیت‌ها به دلیل تصادف‌های جاده‌ای است که بیش از دو سوم ضایعات نخاعی ناشی از این امر است که علاوه بر آن مرگ و میر‌های زیادی را نیز شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مسکن یکی از مشکلاتی است که معلولان با آن روبرو هستند و امیدواریم تلاش نمایندگان استان اصفهان که برای نمونه آقای کامران در بحث بودجه در اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تلاش و مجاهدت به‌سزایی داشته است، موثر باشد.

قبادی دانا با بیان اینکه برای اجرایی شدن کامل قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال نیاز است، تصریح کرد: در حال حاضر در قانون برای این امر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در تلاش هستیم که هر بودجه‌ای که اضافه می‌شود را به طور مستقیم در بهبود شرایط زندگی این افراد اعمال کنیم.

وی یادآور شد: کمک دستگاه‌های مختلف و خیرین می‌تواند در این زمینه موثر باشد که این کمک تنها به پول خلاصه نمی‌شود و باید برنامه ریزی‌های جدید را به سمت جلوگیری از افزایش تعداد معلولیت‌های جدید و متوقف کردن آن در کشور تنظیم کنیم.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار