آرمان اصفهان
۱۸:۴۷ - یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

چشم زخم و راه های درمان

رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمود: «چشم زخم، واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می دهد»۱٫

به گزارش آرمان اصفهان؛ این سخن، کنایه از این است که شتر بر اثر چشم زخم، مریض می شود و صاحبش از ترس تلف شدنش، او را ذبح می کند.
یکی از وسوسه های شیطان و فعالیت موجودات بدخواه، ایجاد بدبینی در میان دوستان و اطرافیان است و در این گونه شرایط است که مشکلات بسیاری پیش می آید و بدبینی ها نیز بیشتر می شود و به دنبال آن گرفتاری ها و نکبت در زندگی افزایش می یابد.

بهترین کارها برای بیرون آمدن از این گونه گرفتاری ها، امور زیر هستند.
۱٫ بدبینی نسبت به اطرافیان را به طور کلی از خود دور کنیم.
۲٫ هر وقت به یاد گرفتاری ها افتادیم، از فکر آن بیرون بیاییم و انصراف ذهنی داشته باشیم و به عبارت دیگر، مثبت نگر باشیم و خوبی ها و گشایش ها را هر چند کم باشد، به طور مرتب به یاد آوریم و شکر خدا کنیم؛ اما از منفی ها و گرفتاری ها، یاد نکنیم و آنها را تکرار نکنیم و حرف آنها را نزیم.
۳٫ برای انجام هر کاری، از مشورت دیگران استفاده کنیم و با احتیاط، تدبیر و جدیت، کار را انجام دهیم و به عبارت دیگر، از شاخه ای به شاخه دیگر نپریم؛ بلکه سعی کنیم هر کاری را با جدیت ادامه دهیم و تا می توانیم، خودمان کار را انجام دهیم و یا در کنار کسی که کار را انجام می دهد حضور داشته باشیم و با او، همکاری کنیم.

۴٫ هر روز خود را با صدقه دادن شروع کنیم.
۵٫ یاد کردن خداوند؛ از امام صادق علیه السلام، چنین روایت شده است: «هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی رسد»۲٫
۶٫ گفتن «امنتُ باللّه و صلی اللّه علی محمد و آله»، اثر چشم زخم را خنثی می کند.
۷٫ قرائت سوره ناس و فلق برای ترس از چشم خوردن، مفید است.۳
۸٫ نوشتن سوره های حمد، اخلاص، ناس، فلق و آیت الکرسی در ورقه ای و به همراه داشتن آنها برای رفع چشم زخم مفید است.۴

۹٫ قرائت سه مرتبه «ماشاءاللّه لاحول ولا قوه الا باللّه العلی العظیم» برای ترس از چشم خوردن یا چشم زدن، سودمند است.۵
۱۰٫ خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا ۸۲ سوره یونس.
۱۱٫ خواندن سوره «یس» به مدت چهل روز.
۱۲٫ مسافرت و تغییر محل زندگی.

ان شاء الله با تداوم صدقه، خوش بینی، جدیت و تدبیر و تکرار سوره «یس» مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد. در هر صورت، به خداوند و حاکمیتی اراده الهی همچنان معتقد باشید؛ چه بسا همین فراز و نشیب ها، دامی از سوی شیطان باشد که ایمان شما را متزلزل کند. از این رو، با پایداری و استقامت، ایمان خود را حفظ کنید؛ تا شیطان، ناامید شود و درهای رحمت الهی، به سوی شما باز گردد.
نکته دیگر این که تأثیر دعا، امری مسلم و حتمی است؛ چه خود انسان دعا کند و یا دیگری را شفیع در دعا قرار دهد؛ ولی باید به افراد قابل اعتماد مراجعه کرد و از کسانی که به دنبال شهرت و سودجویی نیستند، بهره گرفت.
در مورد دعانویس ها، باید دانست که بسیاری از این افراد، شیادانی هستند که از عقاید مردم سوء استفاده می کنند. بنابراین، باید در برخورد با آنان، هشیار بود. برای دعا به درگاه خداوند، نیازی به واسطه و دعانویس نیست؛ بلکه هر کس می تواند برای رفع مشکلات خود، به درگاه او عرض حاجت نماید و از اعمال نیک، برای تقرب به درگاه خداوند، بهره ببرد.

یا این که به افراد وارسته و اهل دل، دسترسی داشته باشد که به طور یقین، دعای آنان و نفوذ کلام آنان، تأثیر ویژه ای دارد.

———————————————————————
۱٫ مجلسی، بحارالانوار، ج ۶۳، ص ۲۶٫
۲٫ همان، ج ۶۰، ص ۲۵٫
۳٫ همان، ج ۹۲٫
۴٫ همان، ص ۲۵٫
۵٫ همان ، ص ۲۶٫

منبع : پایگاه نور

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار