آرمان اصفهان
۱۶:۴۸ - شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷

گزارش میزگرد فرصت‌های اشتغال صنایع‌دستی اصفهان؛

آغاز ثبت‌نام دوره‌های انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی از ۱۵ مرداد ماه/ مرکز شتاب‌دهی صنایع‌دستی ایجاد می‌شود

مدیر خانه صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: برای اولین‌بار قرار است مرکز شتاب‌دهی صنایع‌دستی ایجاد شود که مانند همه مراکز هم‌نوع، با فراخوان جذب ایده‌های خلاق آغاز به کار خواهد کرد و پس از آن با تیم‌سازی و حمایت از آن‌ها، به رواج کسب و کار منتهی خواهد شد.

به گزارش آرمان اصفهان؛محمدرضا اخلاقی در نشست خبری با محوریت بررسی فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی صنایع دستی اصفهان که صبح امروز در تالار فرشچیان برگزار شده بود به معرفی ساختار کلی خانه صنایع دستی استان اصفهان پرداخت و اظهار کرد: مجموعه خانه صنایع دستی استان اصفهان، شرکت تعاونی است که از ۲۳ بهمن‌ماه سال ۹۵ ثبت آن انجام شد.

وی افزود: فعالیت این مجموعه از ۲۰ فروردین ۹۶ به طور رسمی با هدف آموزش آغاز شد و بعد از آن در حوزه تولید و تامین ملزومات وارد شدیم.

مدیر خانه صنایع‌دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه این خانه چهار محور آموزش، تولید، فروش و اشتغال و کارآفرینی را در حوزه صنایع دستی دنبال خواهد کرد، گفت: این خانه در حوزه آموزش، آموزش هنرهای سنتی از جمله فیروزه کوبی، قلمکاری و … را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین آنچه که موجب وجه تمایز این مجموعه با سایر مجموعه ها شده است دپارتمان‌های هنری است که هنرهای کاربردی از جمله مد و لباس را با تلفیق هنرهای سنتی و رعایت استانداردهای جهانی ارائه خواهد کرد.

اخلاقی به ضعفی که در حوزه صنایع‌دستی و بازاریابی و فروش آن وجود دارد اشاره و تصریح کرد: در این بخش دوره‌هایی همچون سبک فروش، سبک فروش بازارچه، تربیت بازاریابان صنایع‌دستی، مباحث زبان تخصصی هنر، عکاسی هنر و استفاده از فضای مجازی آموزش داده می‌شود تا یک هنرمند بتواند محصولات خود را نیز بهتر به بازار فروش معرفی کند.

مدیر خانه صنایع‌دستی استان اصفهان تصریح کرد: در حوزه تولید نیز سه محور کلی داریم که تامین ملزومات، طراحی- تولید و تولید، محورهای اصلی این حوزه هستند.

* ارائه ملزومات صنایع‌دستی به‌طور یکجا در اصفهان

وی بیان کرد: درحوزه تامین ملزومات، فروشگاه ملزومات صنایع‌دستی دست‌آرت که ارایه‌دهنده مواد اولیه، ابزار، تجهیزات و بسته بندی در کلیه رشته‌ها است را برای اولین بار در کشور در تالار فرشچیان استان اصفهان، راه‌اندازی کرده‌ایم که هدف این فروشگاه، ارایه ملزومات صنایع‌دستی به‌طور یکجا است.

اخلاقی با اشاره به اینکه که در صنایع‌دستی، چیزی تحت عنوان طراحی صنایع بر اساس نیاز بازار نداریم و بازارهای بین‌المللی را نیز در نظر نگرفته‌ایم، افزود: در این حوزه با هدف حرکت از تولید کالاهای تزئینی به سمت کالاهای کاربردی در حال تصویب دفتر تخصصی طراحی صنایع‌دستی هستیم.

مدیر خانه صنایع‌دستی استان اصفهان اضافه کرد: در  محور بعدی، بحث تولید را مورد نظر دادیم، اینکه اگر قرار است کالای کاربردی تولید شود، باید بر اساس استانداردهایی صورت بگیرد.

وی گفت:در حوزه فروش نیز یکی دیگر از ارکان خانه ‌صنایع دستی است که در سطح مقطعی اقداماتی در آن صورت گرفته است به طوری که در این دو سال فعالیت با مشکل نبود بازار مواجه شدیم و به این نتیجه رسیدیم که این بازارها را خودمان ایجاد کنیم.

اخلاقی تشریح کرد: خانه صنایع‌دستی اصفهان قرار است بسترساز بازار باشد و به جای فروش محصولات، سرویس فروش ارایه بدهد و در این راستا، اقداماتی برای ایجاد بازارچه، گالری، سایت فروش اینترنتی، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و صادرات محصولات صنایع‌دستی، انجام شده‌ است.

وی با بیان اینکه حوزه اشتغال و کارآفرینی دو بخش اصلی را دنبال می‌کند که اولی مرکز توسعه کسب و کار و دومی مرکز شتاب‌دهی است و بازار فروش کالاهای هنری در مقایسه با دیگر کالاها ضعیف است و برای گسترش آن بهتر است خودمان به فکر تولید بازار فروش باشیم.

مدیر خانه صنایع‌دستی استان اصفهان تاکید کرد: برای اولین‌بار قرار است مرکز شتاب‌دهی صنایع‌دستی ایجاد شود که مانند همه مراکز هم‌نوع، با فراخوان جذب ایده‌های خلاق آغاز به کار خواهد کرد و پس از آن با تیم‌سازی و حمایت از آن‌ها، به رواج کسب و کار منتهی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مشکلات کلان صادراتی کشور که امروز با تحریم‌ها اوضاع پیچیده تری گرفته، تصریح کرد: موضوع صادرات در حال حاضر موضوع پیچیده‌ای است و برای این موضوع دو راهکار عمده در نظر گرفته ایم ابتدا اینکه دفاتر خود را در سراسر جهان و در کشورهای هدف گسترش دهیم و دوم اینکه کنسرسیوم های صادراتی را با ماهیت حقوقی وارد این مسئله کنیم.

اخلاقی گفت: باید یک برند موفق برای اصفهان و صنایع دستی آن داشته باشیم که در حال حاضر برند اصفهان وجود دارد و باید با آماده شدن این بستر موضوع صادرات را پیگیری کنیم.

* آغاز ثبت نام دوره های آموزشی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان از ۱۵ مرداد 

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان در ادامه اظهار کرد: از زمان تشکیل این مجمع، جلسات متعددی با اتاق بازرگانی، مشاوران و متخصصان در حوزه صنایع دستی به منظور بستر سازی و با رویکرد صادرات صنایع دستی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه اعضای انجمن از فعالان، بازرگانان و تولید کنندگان عرصه صنایع دستی هستند، بیان کرد: همه افراد فعال در این عرصه به عنوان بازوان پرتوان، باید همکاری و همت خود را به کار گیرند تا بتوانیم امر مهم صادرات و ارزآوری از کانال مطمئن به کشور را انجام دهیم تا هنرمندان و تولید کنندگان صنایع دستی با امیدواری و بالندگی مضاعف به کار خلاقانه‌ خود ادامه دهند.

جلیل جوکار با تاکید بر اهمیت صنایع دستی به عنوان کالایی ملی تصریح کرد: صنایع دستی هویت فرهنگی و زبان گفتمان فرهنگی ما با ملت‌هاست که بدین طریق تمدن و هنر ایران را به جهانیان معرفی می کند.

وی با اشاره به دو کشور هند و چین به عنوان رقبایی با گردش مالی میلیون دلاری در عرصه صنایع دستی عنوان کرد: با وجود چنین رقیبانی باید مزیت‌های خاص را در تولید و ساخت و قیمت صنایع دستی لحاظ کنیم و نیز باید از جنبه گفتمان فرهنگی و کیفیت هنری در صنایع دستی تحول و به روز رسانی صورت گیرد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان با بیان راهکار ایجاد این رقابت اظهار کرد: این کار در دو سطح آثار روتین و سطح معمول کار صنایع دستی و آثار فاخر و موزه ای انجام می گیرد که آثار فاخر از لحاظ اهمیت صادرات در سطح ملی و بین المللی اهمیت ویژه‌ای دارند.

وی با اشاره به تشکیل سه کمیسیون و تشریح وظایف هر کدام بیان کرد: کمیسیون‌های صادرات و توسعه بازار، آموزش و پژوهش و هماهنگی و پایش، از ۱۵ مردادماه آماده ثبت نام فعالان در این حوزه است.

جوکار اظهار کرد: ۱۵ مرداد ماه آماده ثبت نام برای کلاس‌های آموزشی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان هستیم و دفتر موقت این انجمن در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان خواهد بود، مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در سایت خانه‌ صنایع‌ دستی‌ اصفهان به نشانی www.IHH-Co.IR قابل مشاهده است.

* اصفهان با داشتن ۱۹۹ رشته صنایع دستی بسترساز صادرات، جذب گردشگر و ارزآوری است

وی بیان کرد: صادرات و بازار فروش صنایع دستی با محور آموزشی را دنبال می‌کنیم و برای این هدف قصد داریم لیدرهای تورهای گردشگری را آموزش بدهیم.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان خدمات این کمیسیون‌ها به اعضای آن را یادآور شد و افزود: خدماتی از جمله حمایت آموزشی به هنرمندان برای کمک به استاندارسازی، تجارت هنری شامل ساختار، متد و رویکرد تولید در این کمسیون‌ها ارائه می‌شود.

وی با بیان دو راهکار برای افزایش صادرات، خاطر نشان کرد: گره زدن صنایع دستی با حوزه‌‌ گردشگری و آموزش و افزایش آگاهی مدیران تورهای گردشگری در حوزه صنایع دستی که به عنوان افرادی واسطه برای تبلیغ این صنعت محسوب می شوند، یک راهکار افزایش صادرات است که شرکت ملی فرش دو سال پیش این تجربه را انجام داده است.

جوکار به راهکار دیگر افزایش صادرات اشاره کرد و افزود: استقرار دفاتر دائمی فروش صنایع دستی در کشورهای مختلف متد دیگر افزایش صادرات است که مذاکرات آن برای تاسیس این دفاتر در کشور‌های فرانسه، اتریش و چین انجام شده و برای کشورهای دیگر نیز در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه این انجمن به هیچ وجه با نهاد‌های فعال در حوزه صنایع دستی موازی کاری نمی کند، ابراز کرد: ماموریت ما افزایش صادرات است و هر کدام از نهادهای معاونت صنایع دستی و اتحادیه صنایع دستی وظایف مخصوص به خود دارند اما با هم افزایی بین حوزه‌های فعالیتی این سه نهاد امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان گفت: اصفهان با وجود ۱۹۹ رشته در صنایع دستی و تربیت هنرمند می تواند بسترسازی برای صادرات، جذب گردشگر و ارزآوری باشد که همکاری هنرمندان و سازمان‌های مردم نهاد را می طلبد تا با همتی دلسوزانه برای جبران عقب‌ماندگی ها قدم برداشته و صنایع دستی را به جایگاهی جهانی و بین المللی که استحقاق آن را دارد، برسانیم.

علی گرامی، مدیر فرهنگسرای تالار فرهنگی‌ هنری استاد فرشچیان در انتها درباره همکاری با انجمن و خانه صنایع دستی گفت: صنایع دستی به لحاظ فرهنگی و هنری، زبان گفتمان ملت‌ها است؛ صنایع دستی و هنرهای تجسمی به لحاظ فرهنگی برای توسعه پتانسیل بسیاری دارد و از طرفی وجه اقتصادی صنایع‌دستی نیز مطرح است و بهره‌برداری از این فرصت‌ها خیلی کم است.

وی افزود: هرکس در جایگاه خودش باید برای توسعه‌ کمک کند و ما در جایگاه موسسه فرهنگی کمک خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی رقم بخورد و شاهد پیشرفت کشور در عرصه صنایع دستی باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار