آرمان اصفهان
۱۶:۰۰ - یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷

گزارش آرمان اصفهان از سی‌و‌ششمین جلسه پارلمان شهری؛

دست ردّ فرمانداری بر مصوبات تغییر نام خیابان‌ها و طرح ترافیکی شورا/ انصراف اعضای شورا از سخنرانی و کنایه جالب یک خبرنگار!

رد مصوبات شورای شهر توسط فرماندار باعث گلایه اعضای شورای شهر اصفهان شده و تا به حال چندین مصوبه رد شده شورای شهر اصفهان توسط فرماندار در شورای حل اختلاف مطرح شده است.

به گزارش آرمان اصفهان؛فتح الله معین صبح امروز در سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تسلیت شهادت امام علی (ع) و گرامی داشت شب‌های قدر در نطق پیش از دستور خود، اظهار کرد:  انتظار داریم شهرداری همچون گذشته نسبت به سرویس‌دهی به شهروندان در این ایام توجه لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقدامات استکبار جهانی علیه ایران به منظور تضعیف جمهوری اسلامی در منطقه است، افزود: مسائل داخلی جمهوری اسلامی به هیچ کشوری ارتباط ندارد و همان‌طور که در ۴۰ سال گذشته بر همه مشکلات فائق آمده‌ایم امیدواریم که امروز نیز با اتحاد، و سعه صدر مسئولان حکومتی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت آحاد مردم، باز هم بر این توطئه‌ها پیروز شده و شاهد رشد و پیروزی کشور باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مسئولان شهر اصفهان باید برای راهپیمایی روز قدس همه توان خود را به کار بگیرند و شرایط لازم برای برگزاری راهپیمایی باشکوه را فراهم کنند، افزود: امسال باید مردم تظاهرات شاخص و ویژه‌ای را در روز قدس برای نمایش در سطح بین‌المللی انجام دهند.

وی با اشاره به سالروز رحلت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و قیام خونین ۱۵ خرداد تصریح کرد: اتفاقات این ایام باعث سرافرازی ملت ایران است و باید با قدرت بیشتری این ایام را گرامی بداریم و مجموعه مدیریت شهری نیز برنامه‌های خوبی را به همین منظور تدارک دیده است.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین به برگزاری مراسم ویژه ارتحال رهبر کبیر انقلاب در اصفهان همزمان با سراسر کشور اشاره کرد و افزود: شهرداری اصفهان با برگزاری ویژه برنامه‌ای یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌دارد.

* لزوم اجتناب از مشارکت مالی خانواده‌هایی که تمکن مالی ندارند در امور مدارس

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکر امروز خود با اشاره به فصل آغاز ثبت نام در مدارس تأکید کرد: با توجه به آغاز ثبت نام مدارس لازم است که مدیران مدارس شفاف سازی کنند.

علیرضا نصر اصفهانی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید در این زمینه با مردم شفاف تر برخورد کند، تصریح کرد: از مدیران می‌خواهیم که خانواده‌هایی که توانایی مالی ندارند را از مشارکت معاف کرده و البته خانواده‌ها نیز بدانند میزان مشارکت آن‌ها به میزان پیشرفت علمی کشورمان منجر می‌شود.

وی گفت: با شروع ثبت نام مدارس و با توجه به رایگان بودن تحصیل برای همه، چند سالی است اعتبارات مدارس صفر یا ناچیز بوده و مدیران مدارس به سختی مدارس را اداره می‌کنند که همین موضوع باعث بروز مشکلاتی برای دانش‌ آموزان نیز شده است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: از مدیران مدارس می‌خواهیم که شرایط اقتصادی خانواده‌ها را درک کنند و از مشارکت مالی خانواده‌هایی که تمکن مالی ندارند در امور مدارس خودداری کنند و لازم است که شرایط آموزش رایگان برای مردم فراهم شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مدارس به خاطر بودجه های کمی که در اختیار دارند نمی توانند امکانات لازم را برای تحصیل کیفی دانش آموزان فراهم سازند بنابراین لازم است خانواده هایی که شرایط اقتصادی خوبی دارند همیار مدارس در ارتقای کیفیت تحصیلات شوند.

نصر اصفهانی با اشاره به  اینکه طی چند سال اخیر سرانه مدارس استان اصفهان یا قطع شده و یا کاهش یافته است، اعلام کرد: مدیران مدارس به سختی مدارس را مدیریت می‌کنند و با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و عدم مشارکت خانواده ها در امور مالی مدارس در جهت ارتقای کیفی تحصیلات به طور قطع خساراتی به بار می آورد.

وی به تکریم ارباب رجوع در سیستم شهرداری نیز اشاره کرد و افزود: لازم است که فضای اعتمادسازی در شهرداری‌ها را ارتقا دهیم و مدیران در مناطق و سازمان های مختلف شهرداری بستر اعتماد را برای ارباب رجوع فراهم سازند.

* اصفهان خبرنگار تخصصی  ندارد

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان‌دستور خود خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: امروز با موضوعات تخصصی مختلفی مواجهیم که نیاز به وجود خبرنگاران تخصصی در حوزه هایی مثل طلا، آب، کسب و کار، شاخص‌های اقتصادی کلان، موضوعاتی مثل افسردگی، نشاط و مدیریت شهری وجود دارد.

به گفته وی توسعه، چندوجهی و چندبعدی است و خبرنگاران نیز یکی از نقاط آغاز و عزیمت هستند که اگر خبرنگاران سه تخصص خلاقیت، شجاعت و تخصص را داشته باشند می‌توانند باعث پیشرفت خبرگزاری‌ها شوند.

کوروش خسروی با اعلام اینکه خبرنگاران محرک توسعه هستند و ضروری است که برای توسعه همه جانبه، خبرنگاران تخصصی در اصفهان تربیت شوند، اضافه کرد: مجتمع مطبوعاتی اصفهان بهترین مکان برای استارت تعلیم و تربیت خبرنگاران متخصص است.

وی با اشاره به اینکه ما خبرنگار و روزنامه نگار متخصص نداریم، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها عامل کشف فساد و مانع نفوذ آن به بخش‌های مختلف جامعه هستند، همچنین می‌توانند باعث نشر و باروری ایده‌های نوین و فناوری‌های گوناگون شوند چراکه رسانه‌ها عامل انتشار خواسته‌های مردم و بیان راه حل‌ها هستند.

وی با بیان این که موضوعات آب و مدیریت شهری مباحث تخصصی هستند اما خبرنگاران و خبرگزاری‌ها هنوز تخصصی نشده‌اند، ابراز کرد: خانه مطبوعات باید به سمتی برود که خبرنگارانی با تخصص‌های کارآفرینی، آب، مدیریت شهری و … تربیت کند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان نتیجه چنین کاری را پیشرفت دانست و افزود: چنین موضوعی معیشت خبرنگاران را نیز بهبود خواهد بخشید.

* درآمد ۱۱ میلیارد تومانی شهرداری اصفهان از محل دریافت عوارض خودرو

از جمله مواردی که امروز در دستور کار جلسه شورا مورد بررسی قرار گرفت، پیشنهاد ایجاد انگیزه‌های تشویقی برای پرداخت کنندگان عوارض خودرو با قید یک فوریت مصوب شده ضمن اعلام کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری بود که با ۱۱ رأی موافق تصویب شد.

نصیر ملت، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این مورد به تردد ۳۸۰ هزار خودرو بدون پرداخت عوارض اشاره کرد و از لزوم اجرای طرح‌های تشویقی برای پرداخت عوارض سخن گفت.

امیراحمد زندآور، نایب‌رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان اطلاع‌رسانی به موقع را یکی از عوامل ایجاد انگیزه در شهروندان برای پرداخت عوارض خودرو عنوان کرد و درخواست بازنگری در روش‌های اطلاع رسانی و نیز خواستار واگذاری مهلت بیشتر برای پرداخت عوارض شد.

علیرضا نصر اصفهانی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز درخواست مشخص شدن این موضوع را داشت  که آیا عوارض خودروهای گران قیمت و معمولی فرق دارد یا خیر؟

نادر آخوندی مدیر درآمدهای شهرداری اصفهان در پاسخ به سؤالات برخی اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از درآمد ۱۱ میلیارد تومانی شهرداری اصفهان از محل عوارض خودرو خبر داد و میانگین عوارض برای هر خودرو را حدود ۴۰ هزار تومان اعلام کرد.

طرح پیشنهادی ۵ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با موضوع «الزام شهرداری در به کارگیری فناوری‌های نوین و ایده‌های خلاقانه در مدیریت شهری» نیز ضمن اعلام نظر در کمیسیون‌ امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری و کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی و نیز کمیسیون تلفیق با ۱۰ رای موافق اجرایی شد.

* رد بعضی مصوبات شورا از سوی فرمانداری

مصوبه تغییر اسامی خیابان‌ها، فرهنگسراها و مصوبه اجرای طرح محدوده ترافیکی به جای زوج و فرد که قرار بود از اول مردادماه سال جاری اجرا شود، توسط فرمانداری رد شده و این برای چندمین بار است که رضوانی برخی مصوبات شورای اسلامی پنجم شهر اصفهان را رد کرده است اما شورای اسلامی شهر اصفهان بر قانونی بودن مصوبات خود تأکید کرد.

پیش از این احمد رضوانی فرماندار شهرستان اصفهان از رد مصوبه افزایش نرخ بلیط اتوبوس خبر داده بود.

رد مصوبات شورای شهر توسط فرماندار باعث گلایه اعضای شورای شهر اصفهان شده و تا به حال چندین مصوبه رد شده شورای شهر اصفهان توسط فرماندار در شورای حل اختلاف مطرح شده است که برخی از آن‌ها توانسته تأییدیه شورای حل اختلاف را بگیرد.

* انصراف اعضای شورا از سخنرانی و کنایه جالب خبرنگار

مهدی مزروعی نایب‌رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز از نطق میان‌دستور امروز خود منصرف شد.

اصغر برشان، نایب‌رئیس کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان نیز از تذکر خود صرف نظر کرد.

فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز به دلیل غیبت در صحن علنی، تذکر خود را بیان نکرد و امروز یکی از روزهای کم‌ سخنران در پارلمان شهری استان اصفهان بود.

گفتنی است پس از پایان صحن علنی امروز، جلسه شهردار اصفهان با اعضای شورای شهر اصفهان به صورت غیر علنی و بدون حضور خبرنگاران انجام شد.

همین موضوع سبب کنایه یکی از خبرنگاران به اعضا شورای اسلامی شهر اصفهان شد و گفت: از طرفی لزوم تخصصی شدن خبرنگاران را گوشزد می‌کنید و از طرفی دیگر نشست خود با شهردار را به صورت غیر علنی برگزار می‌کنید!

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار