آرمان اصفهان
۰۸:۳۱ - یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷

از ابتدای ماه رمضان تاکنون

۲۰۰ مجرم غیرعمد با امید آزادی، خودشان را معرفی کرده اند

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: از اول ماه رمضان تا امروز صبح ۲۰۰ نفر محکوم مالی که متواری بودند خودشان را معرفی کردند، این اتفاق معنی دارد، افراد به امید کمک خیران آمده‌اند خودشان را معرفی کرده‌اند.

به گزارش آرمان اصفهان، احمد خسروی‌وفا شامگاه شنبه در جشن گلریزان و کمک به آزادی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد استان اصفهان اظهار کرد: وظیفه خودم می‌دانم اینجا حاضر شوم و از خیرانی که برای پنجمین سال حضور پیدا کرده و به آزادی زندانیان کمک می‌کنند، تقدیر کنم.

وی افزود: این میزان خیر برای اصفهان باعث افتخار است، خیرانی که عمده آن‌ها گمنام هستند، چنین روحیه‌ای کمتر در شهرهای دیگر دیده می‌شود، این صحبتم را از سخنان رهبر معظم انقلاب می‌گویم که فرمودند مردم اصفهان شاید در زندگی شخصی‌شان قناعت کنند اما دست گشاده‌ای در راه خداوند دارند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: در شب‌هایی که از ماه رمضان گذشت مبالغ قابل توجهی جمع‌آوری شد که نزدیک به یک میلیارد تومان به غیر از مبالغ تعهدی بود، پیش‌بینی ما رسیدن این مبلغ به ۱۰ میلیارد تومان تا پایان ماه مبارک رمضان است.

خسروی‌وفا با تأکید بر غیرعمد بودن زندانیانی که با کمک خیران آزاد می‌شود، تصریح کرد: زندانیان غیرعمد به صورت ناخواسته دچار این مشکل شده‌اند و ممکن است مسأله آن‌ها برای ما هم اتفاق بیفتد، برای مثال برخی از این افراد پول قرض گرفته بودند تا بیماری که در خانواده داشتند را درمان کنند.

*۱۳۰۰ محکوم مالی در زندان

وی با بیان این‌که هزار و ۳۰۰ محکوم مالی در زندان داریم، عنوان کرد: نمی‌خواهم به ریشه‌های این موضوع بپردازم، اما این تعداد زندانی برای اصفهان زیاد است، چشم این زندانیان به مراسم‌های مانند مراسم امشب و دست سخاوت خیران است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به نقش مسائل خانوادگی در افزایش زندانیان جرائم غیرعمد، گفت: بیش از ۳۰۰ نفر از کل زندانیان به دلیل مشکلات خانوادگی (مهریه و نفقه) سر از زندان درآوردند، اگر به دستور قرآن عمل و صبر بیشتری انجام می‌شد این افراد در زندان نبودند.

وی به صحبت‌های مدیرکل امور زندان‌ها اشاره و اظهار کرد: از اول ماه رمضان تا امروز صبح ۲۰۰ نفر محکوم مالی که متواری بودند خودشان را معرفی کردند، این اتفاق معنی دارد، افراد به امید کمک خیران آمده‌اند خودشان را معرفی کرده‌اند.

خسروی‌وفا با طرح این سؤال که نقش شکات و قضات در آزادی زندانیان غیرعمد چیست، ابراز داشت: شکات هم رضایت می‌دهند و حدود نیمی از مطالبات را آن‌ها می‌بخشند، شکات سال گذشته در هزار و ۱۱۳ پرونده مطالباتشان را بخشیدند، شکات بزرگ‌ترین خیران هستند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: قضات هم نقش خوبی را ایفا می‌کنند، از ابتدای سال ۹۷ تا ابتدای ماه رمضان ۵۰۰ پرونده از سوی قضات احکام اعسار صادر کردند و اگر این احکام نبود ۵۰۰ نفر به هزار و ۳۰۰ نفر اضافه شده بود.

*آزادی ۱۰ هزار زندانی غیرعمد در سال ۹۶

در ادامه مراسم علی مهربان قائم مقام ستاد دیه عنوان کرد: افرادی که امروز در این جلسه حاضر هستند به دلیل بی‌قراری برای آزادی زندانیان است که به جرم «نداشتن» در زندان هستند، همان‌طور که سعدی می‌گوید «چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار».

وی خطاب به خیران در جشن گلریزان گفت: هر پرونده دو طرف دارد، شاکی و مجرم، هر کدام از این دو به طور متوسط اگر پنج نفر باشند، با کمک شما خیران مشکل حداقل ۱۰ نفر حل می‌شود.

قائم مقام ستاد دیه عنوان کرد: در سال ۹۶ تعداد ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند که از این تعداد ۳۳۰ نفر زن و مابقی مرد هستند، در بین این افراد هزار و ۱۷ محکوم دیه، ۶ هزار و ۷۳۹ محکوم مالی، ۲ هزار و ۵۱۱ نفر محکومان مهریه بودند.

مهربان مجموع بدهی زندانیان آزادشده را ۹۷۲ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ۳۶۹ میلیارد تومان از این میزان گذشت شکات بوده است؛ سال گذشته خیران در ۳۱۳ همایش گلریزان در سراسر کشور کمک‌های خود را برای آزادی زندانیان پرداخت کردند.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار