آرمان اصفهان
۰۷:۲۵ - شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

نقد و نظر

چرا بهارستان «جشن گلریزان» ندارد؟!

شهر بهارستان در کنار همه محرومیت هایی که در حوزه های مختلف دارد تاکنون از «جشن گلریزان» هم بی بهره مانده است؛ جشنی که بودنش می تواند باعث حل شدن مشکلات بسیاری از خانواده های شهر شود.

آرمان اصفهان-مهدی امیرخانی/ «جشن گلریزان» یکی از سنت های حسنه ای است که هر ساله در ایام ماه مبارک رمضان در شهر ها و استان های مختلف برگزار می شود؛ جشنی که هدف آن تلاش جهت مشارکت دادن مردم و خیران برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد است.

این سنت حسنه که در ریشه در تاریخ و سنت های کهن ایرانیان دارد نمود بارزی از حس نوع دوستی و مسئولیت اجتماعی ایرانیان است؛ از سال های بسیار دور در هر شهر و محله ای که نیازمندی زندگی می کرده و مشکل مالی داشته است جوانمردان و پهلوانان آن شهر مراسمی برگزار می کردند (این مراسم عموما در زورخانه ها برگزار می شده)  و بدون آن که هویتی از فرد نیازمند افشا شود و آبروی او برود، کمک های مردمی برای حل مشکل نیازمند جمع آوری و به طور مخفیانه به او داده می شد.

طبق گفته های معاون اداره کل زندان های استان، اصفهان در برگزاری جشن های گلریزان در کل کشور رتبه اول را دارد و خیران اصفهانی بیشترین مشارکت را در آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد و بازگرداندن آن ها به آغوش خانواده هایشان داشته اند. واضح است که دوام و بقای حرکت پسندیده جشن گلریزان به حضور و مشارکت فعالانه خیران و عموم مردم و البته حضور ریش سفیدان و معتمدان شهری و محله ای برای متقاعد سازی شاکیان در جهت گذشت از شکایت خود و یا حداقل کاهش مطالبه خود از زندانیان است. البته اصل برگزاری این جشن نیازمند همت همگانی کانون ها و سمن های مردمی، فعالان فرهنگی، خیریه ها، مسئولان و متولیان شهری و البته ستاد دیه کشور به عنوان متولی آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد است.

شهر بهارستان به عنوان قدیمی تریم شهر جدید ایران با جمعیتی بالغ بر ۹۰ هزار نفر جمعیت در کنار همه محرومیت هایی که در حوزه های مختلف نظیر بهداشت و درمان، اشتغال و پیشرفت شهری دارد تاکنون از «جشن گلریزان» هم بی بهره مانده است؛ اگر بگوییم این شهر ۹۰ هزار نفری زندانی جرائم غیر عمد ندارد یا از روی بی اطلاعی صحبت کرده ایم و یا خیلی خوش خیال شده ایم؛ برای دقیق تر شدن موضوع می توان آمار زندانیان جرائم غیر عمد ساکن بهارستان را از مسئولان ستاد دیه یا مسئولان مجتمع قضایی جویا شد.

شاید هم بگوییم علت آن که تاکنون به فکر برگزاری جشن گلریزان در شهر بهارستان نیفتاده ایم و اقدامی صورت نگرفته از این رو است که در این شهر به واسطه جدید بودنش، از انواع فرهنگ ها و قومیت ها در آن ساکن هستند، ساکنین بومی نیستند و بسیاری از آن ها مستاجر هستند و قصد ماندن در این شهر ندارند و در کل همسایه از همسایه خبر ندارد! اگر این باشد که باید مرثیه ای دیگر سرایید و پای آن گریست!

پیشنهاد می شود متولیان و مسئولان فرهنگی شهر با همکاری و هماهنگی ادارات، ارگان ها، خیریه های مردمی، مساجد و هیئات در قالب ستادی فعال و پویا سنت حسنه جشن گلریزان را در شهر بهارستان پایه گذاری کنند و ضمن شناسایی خانواده هایی که سرپرست آن ها به واسطه جرائم غیر عمد در زندان به سر می برند، با برگزاری جشن گلریزان و فراخوانی خیران و عموم مردم در جهت آزاد سازی این زندانیان اقدام کنند.

اگر چه ممکن است در سال های ابتدایی شروع این جشن استقبال قابل توجهی از آن نشود اما کمترین برکت و تاثیر پایه گذاری و برگزاری این جشن دمیدن روح نوع دوستی، احساس مسئولیت اجتماعی و همدردی با دردمندان در شهر است شود و ماه رمضان شهر بهارستان حال و هوای دیگری پیدا خواهد کرد؛ اگر چه سابقه مردم بهارستان در یاری رسانی به دیگران و همچنین گذشته خیران بهارستانی در انجام کارهای خیر و عام المنفعه، گویای آن است که در سال اول برگزاری این جشن در شهر بهارستان مشارکتی خیره کننده حاصل خواهد شد.

اطلاع رسانی در خصوص اقدامات انجام شده در این ستاد به عموم مردم نیز زمینه مشارکت بیشتر خیران، خیریه ها و عموم مردم را فراهم خواهد کرد.

به نظر می رسد پایه گذاری این گونه سنت های حسنه در شهر به عنوان باقیات صالحات، تا سال های متمادی منشاء خیر و برکت خواهد شد و از طرفی باعث خواهد شد مسیر بنیان گذاری سایر سنت های نیک در شهر فراهم شود.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار