آرمان اصفهان
۱۴:۰۴ - سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهر بهارستان اصفهان:

چهارشنبه سوری را چهارشنبه سوزی نکنیم

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهر بهارستان گفت: شهروندان از آتش زدن بوته و هیزم در کنار خودروها و مواد قابل اشتعال خودداری کنند.

عبدالله ایوبی در گفتگو با خبرنگار آرمان اصفهان، ضمن اشاره به اتفاقات سال گذشته اظهار کرد: استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که کاملاً مراقبت صورت گیرد.

وی گفت: حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می کنند به وجود آید، بلکه برای کسانی که این مواد را درست می کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهر بهارستان با بیان اینکه سال گذشته یک انفجار در دامنه کوه های کلاه قاضی در شب چهارشنبه سوری داشتیم تاکید کرد: آنها در کوه در حال ساخت مواد محترقه بودند که  متاسفانه دو نفر از جوان جان خویش را از دست داد و سه نفر دیگر مجروح شدند که یکی از آنها نیز با نقص عضو مواجه شد.

ایوبی با اشاره به اینکه ۵ مورد  روشن کردن آتش در مجاورت درختان داشتیم تصریح کرد: شهروندان از آتش زدن بوته و هیزم در کنار خودروها و مواد قابل اشتعال خودداری کنند.

وی ادامه داد: تخریب اموال عمومی و ایستگاه های اتوبوس و دیوار منازل با ترقه از جمله دیگر اتفاقاتی است که معمولا در شب چهارشنبه سوری در بهارستان رخ می دهد.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهر بهارستان با اشاره به نقش بسزای آموزش توصیه های ایمنی خاطر نشان کرد: امسال نیز  جهت آموزش ایمنی و اطفای حریق  همراه با توزیع برشور و نصب بنر به ۳۰ مدرسه از مدارس شهر بهارستان مراجعه کردیم تا از وقوع حوادث جلوگیری شود .

ایوبی با اشاره به اینکه شب چهارشنبه سوری کلیه ی نیروهای این مجموعه آماده باش هستند، افزود: هم چنین به منظور هم افزایی و تعامل با سایر مدیران شهری چند روز گذشته جلسه ای در دفتر امام جمعه با حضور امام جمعه، شهردار، ریاست شرکت عمران، رییس کلانتری  و آتش نشانی برگزار و هماهنگی های لازم جهت خدمت رسانی به مردم و برقراری نظم و امنیت در شهر انجام گرفت.

وی در پایان با ذکر توصیه های ایمنی  خاظر نشان کرد: از والدین می خواهیم در شادی های فرزندان شان مشارکت کنند، تا همیشه نظاره گر لبخندشان باشند و هم چنین با تهیه وسایل آتش بازی بی خطر و مفرح فرزندان مان را همراهی کنیم و از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی توسط آنها اکیدا جلوگیری کنیم.

توصیه ها:

– کلیه موادی که در نارنجک، ترقه، منور و سایر مواد آتش زا و محترقه استفاده می شوند، از مواد منفجره و آتش گیر هستند که ماده ای خطرناک است و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

– این مواد خاصیت خودبه خودی آتش گیری و انفجاری دارند. لذا از نگهداری آنها حتی به مقادیر بسیار کم در منازل، زیرزمین، محل کار و… جداً خودداری کنید.

– از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.

– کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند ،استفاده از این مواد توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

– در صورت نگهداری مواد آتش بازی، حتی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

– بقایای مواد آتش بازی را سریعاً جمع آوری نکنید. حتماً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. بعد آن را جمع آوری کرده و در یک سطل محتوی آب بریزد و سپس دفع کنید.

– در صورت داشتن مواد محترقه و انفجاری حتماً از آن در بیرون از خانه و دور از محل مسکونی و در جایی که علف های خشک و درختان موجود هستند، استفاده کنیم.

– همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب در دسترس داشته باشید.

– مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنید. این مواد را از دست فروش تهیه نکنید.

– کودکان به هیچ عنوان شخصا نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.

– مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

– هیچگاه مواد آتش بازی را در جیب خود نگذارید، زیرا ضایعات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت.

– هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

– از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند، دوری کنید، زیرا خطر از دست دادن عضوی از بدن و یا مرگ را به همراه خواهد داشت.
هر ساله شاهد حوادث رقت آوری در ایام چهارشنبه سوری از جمله سوختگی های شدید، از دست دادن چشم یا پاره شدن پرده گوش هستیم. این مواد را شوخی نگیرید زیرا با زندگی خود بازی کرده اید.

– هیچگاه برای چاشنی از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.

– برای نگهداری از مواد منفجره و محترقه، آن را به طور ایمن در یک جعبه و دور از سایر مواد آتش گیر یا گرما و الکتریسته و … قرار دهید.

– هیچگاه ماده محترقه و منفجره ای که یک بار استفاده شده است را مجدداً استفاده نکنید.

– از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.

– پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل از عوامل عمده بروز آتش سوزی است. شایسته است به طور جدی از انجام آن بپرهیزید.

– صاحبان فروشگاه های مواد شیمیایی و رنگ فروشی ها از فروش هر گونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان و نوجوانان جداً خودداری نمایند.

– از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش گیر جداً خودداری شود. همچنین از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و غیره بر روی آتش خودداری شود.

– حتی الامکان وجود یک کپسول خاموش کننده ی آتش پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است .

– در صورت امکان یک شیلنگ آب در نزدیکی محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار