آرمان اصفهان
۰۹:۵۱ - جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶

نقد و نظر؛

تبعیض زخمی کهنه برای غیرپایتخت نشین ها/ جام جهانی فوتبال و تبعیض در گزینش عکاسان اعزامی به روسیه

بهتر بود که این دوستان به جای انتقاد از تذکر خانم سعیدی، که به وظیفه نمایندگی خود عمل کرده و به دفاع از حقوق خبرنگاران و عکاسان استان حوزه انتخابیه اش پرداخته است به اعتراض سایر خبرنگاران و عکاسان ورزشی کشور پاسخ درخور می دادند.

به گزارش آرمان اصفهان،شهره باقری/ انتخاب تبعیض آمیز عکاسان ورزشی برای بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ فرصتی را فراهم کرد که بار دیگر مسئولان را مخاطب قرار دهیم. شاید از این رهگذر تجدید نظر صورت گرفته و یا حداقل در آینده، شاهد تصمیم هایی از این دست و ناپخته نباشیم.

استان اصفهان در زمان توزیع بودجه، از محل دو درصد اعتبارات نفتی اختصاص یافته به استانهای محروم سهمی نداشته و در مورد سایر ردیف های اعتباری نیز از سایر استان ها از اعتبار کمتری بهره مند می شود و از طرفی مالیات وصولی خود که بالغ بر حدود هفت هزار میلیارد تومان است و همچنین سومین استان مالیات دهنده بعد از تهران و خراسان رضوی است را تمام و کمال به خزانه کشور واریز می کند.
به جرأت می توان گفت که با این مالیات بخش عمده ای از مشکلات عمرانی اصفهان قابل حل خواهد بود اما، تنها بخشی از آن به این منظور تخصیص پیدا می کند و همه این محرومیت ها به بهانه برخورداری استان صورت می گیرد.
از طرفی این برخورداری به علت وجود شاخص های توسعه، که یکی از این شاخص ها وجود نیروی انسانی کارآمد و کیفی است و همچنین تمدن و تاریخ اصفهان و ظرفیت های فرهنگی، هنری آن که وجود چنین شاخصی را توجیه پذیر می کند.
اما با نگرش بر این موقعیت استان، به این نتیجه می رسیم که در بخش مطبوعات که خود یکی از شاخص های توسعه فرهنگی است، وجود نیروهای ماهر و باتجربه، باعث تاثیر گذاری زیادی بر رشد کیفی رسانه ها می گردد و به واسطه آن مطبوعات استان در سطح کمی و کیفی از وضعیت مطلوبی در کشور برخوردارند، ولی متاسفانه در به گزینی نیروهای مطبوعاتی کشور در مناسبت های مختلف، مسوولان ذیربط کشوری، دچار خطای فاحش می شوند که می توان به عنوان نمونه به موضوع انتخاب عکاس های ورزشی برای پوشش بازی های جام جهانی اشاره کرد و مشخص نیست چرا در بین کلیه استانهای کشور عکاسان ورزشی یک جانبه تنها از تهران انتخاب شده اند و این انتخاب با کدام موازین قانونی و کاری صورت گرفته است.
طبیعی است در چنین شرایطی نمایندگان مردم که طبق نص صریح قانون حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارند و نظارت بر اجرای قوانین هم از وظایف ذاتی آنان است به این مسئله ورود پیدا کنند و در چنین شرایطی مناسب نیست که برخی همکاران رسانه ای و سایت های مختلف پایتخت، از این اقدام قانونی و مسئولانه نماینده شهرستان مبارکه در خانه ملت، برآشفته شده و این اقدام را دخالت قلمداد کنند.
بهتر بود که این دوستان به جای انتقاد از تذکر خانم سعیدی، که به وظیفه نمایندگی خود عمل کرده و به دفاع از حقوق خبرنگاران و عکاسان استان حوزه انتخابیه اش پرداخته است به اعتراض سایر خبرنگاران و عکاسان ورزشی کشور پاسخ درخور می دادند.
لازم به ذکر است که نماینده مجلس نماد اراده مردم است و همه مسئولان موظف به پاسخگویی به او هستند.
با این وجود همچنان سوال از مسئولان مربوطه باقی است و منتقدان به دنبال پاسخ قانع کننده هستند و این عمل را نوعی تبعیض قلمداد می کنند.
ارزش و بزرگی عدالت در سطح اجتماع از منظر قرآن به حدی است که به صورت اصلی بنیادین مطرح شده و خداوند به طور قاطع به آن فرمان می‏دهد و به رعایت آن توصیه موکد دارد که در سوره شریفه نحل می فرماید:
إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ…
اصحاب رسانه استان که صدای رسای مردم این دیارند درخصوص شیوه و روش انتخاب عکاسان ورزشی برای اعزام به کشور روسیه، منتظر پاسخ قانع کننده و اقناع افکار عمومی هستند.
از طرفی نیز وظیفه ذاتی هنرمندان عکاس بیان دردها و مشکلات جامعه از طریق تبلور آن در قاب تصویر بوده و چنانچه در دفاع از حقوق خویش سکوت کنند، نقص غرض خواهد بود.

انتهای پیام/آرمان اصفهان/

یک دیدگاه در مورد “تبعیض زخمی کهنه برای غیرپایتخت نشین ها/ جام جهانی فوتبال و تبعیض در گزینش عکاسان اعزامی به روسیه”

  1. عماد گفت:

    حمایت از عکاسان وظیفه همه رسانه هاست . ممنون از آرمان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار