آرمان اصفهان
۱۷:۵۳ - یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶

معاون بهره برداری شرکت آب اصفهان:

وضعیت سد زاینده رود وخیم است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان کنونی آب ذخیره شده در سد زاینده رود حدود ۱۴۹ میلیون متر مکعب و حتی وخیم تر از سال گذشته است.

به گزارش آرمان اصفهان، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان کاهش آب ذخیره شده در سد زاینده رود در سالهای اخیر بی سابقه بوده و هم اکنون نسبت به میانگین بلند مدت ۸۰ درصد کاهش داشته است.

علی بصیرپور افزود: میزان کنونی آب ذخیره شده در سد زاینده رود حدود ۱۴۹ میلیون متر مکعب و حتی وخیم تر از سال گذشته است.
وی اضافه کرد: ذخیره سال گذشته در چنین روزهایی حدود ۱۶۵ میلیون متر مکعب بود.
به گفته او ظرفیت حداکثری سد زاینده رود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب برآورد می شود و گزارش های کنونی نشان می دهد که تنها حدود یک دهم این سد دارای آب است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به کاهش میزان آب ورودی به سد، تصریح کرد: میزان ورودی آب پارسال حدود ۳۰ متر مکعب بر ثانیه بود، اما هم اکنون این میزان به ۷ متر مکعب در ثانیه رسیده است.
بصیرپور ادامه داد: میزان بارش ها در ماه های آبان و آذر امسال در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان صفر گزارش شد و این شرایط، وضعیت قرمز را برای سد زاینده رود رقم زده است.
بصیرپور اضافه کرد: آمار و ارقام مربوط به بارشها حاکی از این است که در حقیقت بارشهای پاییز را از دست داده ایم و باید چشم انتظار بارشهای زمستانه باشیم.
وی با اشاره به کاهش بارشها در آذر امسال خاطرنشان کرد: میانگین بارشهای متوسط در مدت یاد شده در منطقه چلگرد(یکی از مناطق تامین کننده آب زاینده رود) افزون بر ۳۰۰ میلی متر بوده، اما این بارش هم اکنون حدود ۶۶ میلی مترگزارش می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان همچنین تاکید کرد: افزایش آب خروجی از سد زاینده رود به منظور کشت پاییزه کشاورزان و جاری شدن رودخانه در کلانشهر اصفهان منوط به تصمیم شورای هماهنگی زاینده رود است.
وی با بیان تصمیم های این شورا نیز به میزان بارش های روزهای آینده، مقدار ورودی آب به سد زاینده رود و اینکه میزان حجم سد به حد قابل اطمینانی برسد، بستگی دارد.
رودخانه زاینده رود برای کشت بهاره کشاورزان، امسال از هفته دوم فروردین در اصفهان جاری شد و این جریان تا خرداد ادامه داشت.
سال گذشته نیز رهاسازی آب زاینده رود بمنظور کشت کشاورزان شرق اصفهان از روز سوم بهمن با حجم ۶۰ متر مکعب بر ثانیه آغاز شد و به مدت حدود ۲۲ روز ادامه داشت.
سهم حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب و سطح زیر کشت غله پاییزه در شرق شهرستان اصفهان در سال گذشته حدود ۲۸ هزار هکتار بود که این رقم کمتر از یک سوم از وسعت اراضی در دوران رونق کشت است.
شرایط ناگوار خشکسالی امسال دامنگیر حوضه آبریز زاینده رود نیز شده تا جایی که مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ۱۲ مهر امسال اعلام کرد: در سال آبی جدید، این حوضه با خشکسالی خفیف مواجه است.
مهرزاد احسانی همچنین با تاکید براینکه خشکسالی‌های ۱۰ سال گذشته و کاهش بارش‌ها در منطقه فلات مرکزی باعث شده است تا سد و حوضه‌ آبریز زاینده‌رود در کمبود شدید آبی قرار گیرد، گفت: این منطقه به عنوان یکی از حوضه‌های مهم مورد توجه مسئولان استانی و ستاد آب کشور، در سال آبی ۹۵-۹۶ شاهد بارش‌های متفاوت در بالادست و پایین دست خود بوده است.
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی، حجم بارش‌های سال آبی ۹۵-۹۶ در پایین دست حوضه آبریز زاینده ‌رود ۵۴ میلی متر بوده و این اعداد و ارقام از کاهش ۴۰ درصدی ریزش‌های جوی منطقه نسبت به متوسط بلندمدت و اُفت ۵۵ درصدی نسبت به سال آبی گذشته حکایت دارد.
زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش، بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است، در دهه های اخیر به علت خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رود خانه فصلی تبدیل شده و در محل پائین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشورمان در سال ۱۳۴۹ بهره برداری شد؛ این سد قوسی شکل در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد، سد قوسی زاینده رود، سد تنظیمی، نیروگاه، ایستگاه، پمپاژ اصلی، ایستگاه پمپاژ تکمیلی و حوضه آبریز از جمله تاسیسات این مجموعه به شمار می رود.

انتهای پیام/ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار