آرمان اصفهان
۰۶:۵۱ - پنج شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵

یادداشت/

سه گانه های رایگان در قانون اساسی

دراصول ۱۷۷ گانه‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اصل سی ام قانون اساسی می گوید دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

آرمان اصفهان- ناصر بهروان/ آموزش، بهداشت و ورزش هرکدام بطور مجزا و یا ترکیبی از آن ، می تواند در توسعه واستقلال هر کشوری بنای پایه ریزی واستحکام ستون های آینده آن کشور را تداوم بخشد ، بطوری که می توان گفت عقل سالم در بدن سالم است که در همه جوانب عقل به وسیله آموزش ، بهداشت و ورزش رشد پیدا می کند .

به ظاهر در اتاق فکر مدیران اجرایی کشور ما با طرح موضوع توسعه ، اغلب دچار آزمون و خطا بوده اند وهیچ موقع نخواستند ازتجارب دیگران به خصوص کشورهای توسعه یافته الگو برداری کنند وآن را طبق اقلیم کشورمان بومی سازی کنند.

به طور مثال نمونه آن نابسامانی در بخش آموزش و پرورش و سردرگمی دانش آموزان متوسطه اول که امسال برای پایه نهم در مدارس اتفاق افتاد و این نابسامانی منجر به نگرانی خانواده ها و خود دانش آموزان شد ونمونه ملموس دیگر آنکه چند وقت پیش دانش آموز دختر نقده ای که با هدایت تحصیلی اجباری از تحصیل در رشته مورد علاقه اش منع شده بود اقدام به خود کشی کرد که این نیز نوعی عدم مدیریت صحیح در بحث آموزشی و در سطح کلان است که خیلی از خانواده های ما را در بر می گیرد.

آموزش در اغلب جوامع و کشورهای پیشرفته به معنای پرورش فرزندان توسط افراد با سواد و با تجربه وآموزش دیده جهت انتقال فرهنگ بومی منطقه خود می باشد هرچند این روش آموزش از کودکی شکل می گیرد و رفتارها را منظم و استاندارد می کند.

در بیشتر کشورها دوره مقدماتی برای کودکان پنج وشش ساله و گذراندن دوره متوسطه برای نوجوانان سیزده ساله اجباری است وبعضا در مقاطع مختلف، از بودجه دولتی هزینه ها تامین می گردد.

بطور مثال در کشور کانادا اغلب دانشگاها و مراکز آموزش عالی از محل بودجه ملی تامین اعتبار می گردند.  از این روی، دانشجویان قادر خواهند بود با پرداخت شهریه ناچیز،  از دوره های آموزشی استفاده نمایند.

با عنایت به این موضوع ، مقام معظم رهبری جوانان را به ورزش ، تحصیل  و تهذیب توصیه نمودند. از آنجایی که این سه مقوله به عنوان سه راهبرد در زندگی مطرح است ولی به نوبه خود دارای جایگاه فردی و اجتماعی در بین جوانان دارد و از یکدیگر منفک نمی باشد.

البته اگر بخواهیم سه  مقوله ورزش ، تحصیل و تهذیب را به خدمات آموزشی ، بهداشتی و ورزشی ربط دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که اگر مسئولان و مدیران کشور (دولتی ها) ، این خدمات را بطور رایگان در اختیار عموم مردم (با یک سری تبصره خاص) بگذارند چه اتفاقی در پویایی ، نشاط وارتقاءسلامت روحی ، روانی و جسمانی افراد یک جامعه رخ خواهد داد و جامعه آرمانی را برای مردم به ارمغان خواهد آورد .

این موضوع زمانی محقق می شود که هدف دار باشد و برای ایجاد بستری مناسب جهت  ارتقاء آموزش پایه از سنین کودکی با رویکرد سبک زندگی ایرانی اسلامی تلاش مضاعف انجام گردد.

دراصول ۱۷۷ گانه‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اصل سی ام قانون اساسی می گوید دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

همچنین درقانون اساسی آمده است که ورزش باید برای همه اقشار رایگان باشد . اصل سه قانون اساسی می گوید آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه‌، در تمام‌سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی‌.

اصل ۴۳ قانون اساسی نیز اشاره کرده است که بهداشت و درمان و آموزش و پرورش باید برای مردم رایگان باشد.

با این وجود می توان نتیجه گرفت که کشور ما باوجود داشتن منابع مختلف وهمچنین صادرات آنها وبا توجه به اینکه اغلب امورات به بخش خصوصی واگذار شده است ، دولت با مبالغی که از خود مردم دریافت می کند(تعویض شناسنامه ،کارت ملی یا … ) در کل کشور چه مبلغی به ذخیره دولت واریز می شود وبا اخذ این مقدار مبالغ از حدود  ۵۰ تا۶۰ میلیون ایرانی ، چرا نباید سه گانه های رایگانی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر شده است شامل فرزندان ما نشود؟ وآیا دولت ها از این مقوله غافل هستند که چه تاثیراتی در زندگی تک تک افراد جامعه خواهد گذشت ؟ ونباید غافل شد که این زنجیره آرامش روانی ، در سبک زندگی مردم  نقش بسزایی دارد .

همانطور که زندگی امامان معصوم (علیه السلام) در تمامی ابعاد برای پیروان آن بزرگوران ، می تواند الگویی برای انتخاب یک سبک زندگی کامل باشد ؛ و این در جامعه امروز ما که حریم معنوی و انسانی در معرض یورش فرهنگ غرب و به فرمایش مقام معظم رهبری هجمه فرهنگی ، ناتوی فرهنگی ، شبیخون فرهنگی ، ولنگاری فرهنگی و … قرار گرفته است ، ضروری می رسد بر بومی سازی دانش به ویژه در بخش آموزش علوم انسانی گام مهمی برداشته شود.

انتهای پیام/ عصر اصفهان

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار